MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

05-03-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 5 marca 2018 r.

Ostatni tydzień lutego przyniósł wyraźne spadki globalnych indeksów giełdowych. W skali całego ubiegłego tygodnia DJI stracił 3,1%, S&P500 2%, a NASDAQ 1,1%. W Europie niemiecki DAX zniżkował o 4,6%, francuski CAC40 o 3,4%, a brytyjski FTSE250 o 2,1%. Jedną z przesłanek do spadków były kolejne jastrzębie sygnały ze strony Fed, a dokładniej ze strony Jerome’a Powella, nowego przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Szef banku w swoim przemówieniu w Kongresie podkreślił, że oczekuje solidnej koniunktury rynkowej oraz zwyżkującej inflacji. Z kolei w Senacie Powell próbował stonować swoje stanowisko, mówiąc że rynek pracy będzie się umacniał, lecz presja płacowa nie znajdzie swojego odzwierciedlenia w inflacji.

26-02-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 lutego 2018 r.

Za nami kolejny tydzień odrabiania strat przez najważniejsze globalne indeksy giełdowe. Niemniej tym razem skala wzrostów nie była tak imponująca jak tydzień wcześniej. W minionym tygodniu NASDAQ wzrósł o 1,4%, S&P500 o 0,6%, a DJI o 0,4%. W Europie francuski CAC40 zyskał 0,7%, a brytyjski FTSE250 i niemiecki DAX zwyżkowały o 0,3%. Siła byków została ograniczona najprawdopodobniej przez publikacje minutek najważniejszych banków centralnych. W przypadku Fed zapiski miały charakter wyraźnie jastrzębi, choć w gruncie rzeczy nie zmieniły dotychczasowego scenariusza bazowego, zakładającego trzy podwyżki stóp procentowych w 2018 r. Niemniej zachowanie rynków finansowych wskazuje na to, że inwestorzy nie do końca postrzegali takową prognozę za trafną.

23-02-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 lutego 2018 r.

Ubiegły tydzień przyniósł kontynuację korekty na globalnych rynkach akcji. W skali całego tygodnia indeksy DJI i S&P500 straciły 5,2%, natomiast NASDAQ skurczył się o 5,1%. W Europie francuski CAC40 i niemiecki DAX zniżkowały o 5,3%, podczas gdy brytyjski FTSE250 stracił 3,7%. Skala przeceny z całą pewnością budzi wiele obaw wśród inwestorów. Niemniej wiele wskazuje na to, że ostatnie spadki należy postrzegać tylko i wyłącznie jako korektę, zwłaszcza że sytuacja fundamentalna nie uległa zmianie. Niepewność rynkowa może utrzymywać się w najbliższych tygodniach, jednak w szerszym terminie indeksy giełdowe powinny powrócić do ruchów w kierunku północnym. Wielu komentatorów podkreślało, że solidny odczyt payrollsów zwiększył szansę na zaostrzenie postawy przez Fed.

23-02-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 lutego 2018 r.

W minionym tygodniu najważniejsze globalne indeksy akcji zostały wyraźnie zdominowane przez kolor zielony. Po dynamicznej korekcie rynki zaczęły odrabiać straty. W skali całego tygodnia, NASDAQ zyskał 5,3%, podczas gdy DJI i S&P500 wzrosły o 4,3%. W Europie, francuski CAC40 zwyżkował o 4%, niemiecki DAX o 2,9%, a brytyjski FTSE250 o 2,7%. Solidnym wzrostom nie przeszkodziły nienajlepsze dane zza oceanu. Odczyty amerykańskiej dynamiki sprzedaży detalicznej (-0,3% mdm) i produkcji przemysłowej (-0,1% mdm) wypadły wyraźnie poniżej prognoz na poziomie +0,2% mdm. Co więcej, sporym zaskoczeniem okazała się być publikacja wskaźnika inflacji CPI w Stanach. Wynik na poziomie 0,5% mdm był o 0,2 punktu procentowego wyższy od konsensusu.

23-02-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. -5 lutego 2018 r.

W minionym tygodniu w centrum uwagi rynku znalazło się posiedzenie FOMC. Zgodnie z oczekiwaniami te nie przyniosło zmian w amerykańskiej polityce monetarnej. Komunikat banku był lekko jastrzębi, jednak to nie zmieniło trudnej sytuacji dolara, który w ubiegłym tygodniu nadal znajdował się pod presją. Warto dodać, że niniejsze posiedzenie było ostatnim pod przewodnictwem Janet Yellen, którą od następnego razu zastąpi Jerome Powell. Ponadto, inwestorzy poznali wiele ważnych danych makroekonomicznych. Wysokie wartości przemysłowych wskaźników PMI dla Stanów i Eurolandu potwierdziły solidną koniunkturę w tym sektorze. Dynamika PKB w czwartym kwartale minionego roku w strefie euro wyniosła 2,7% rdr względem oczekiwań na poziomie 2,6% rdr.

Przewiń do góry