MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

16-10-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 października 2017 r.

Hossa na globalnych rynkach akcji trwa w najlepsze, a indeksy giełdowe ustanawiają kolejne historyczne szczyty. W skali całego ubiegłego tygodnia DJI zyskał 0,4%, podczas gdy S&P500 i NASDAQ wzrosły o 0,2%. W Europie, brytyjski FTSE250 umocnił się o 0,5%, niemiecki DAX zyskał 0,3%, natomiast francuski CAC40 stracił 0,2%. Miniony tydzień przebiegł w rytmie spokojnego handlu, a to za sprawą nieco mniej bogatego kalendarium ekonomicznego oraz dosyć dyplomatycznego rozwiązania władz Katalonii ws. niepodległości tego regionu, które nie doprowadziło do wzrostu ryzyka politycznego. W ubiegłym tygodniu inwestorzy poznali protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Dokument nie zawierał żadnych zaskakujących sformułowań.

09-10-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 9 października 2017 r.

  Pierwszy tydzień października przyniósł kontynuację wzrostów na najważniejszych parkietach. W skali całego tygodnia brytyjski FTSE250 zyskał 1,5%, niemiecki DAX wzrósł o 1%, a francuski CAC40 umocnił się o 0,6%. Kolor zielony zdominował również Wall Street – DJI zwyżkował o 1,7%, NASDAQ o 1,5%, a S&P500 o 1,2%. W ubiegłym tygodniu w centrum uwagi rynku znalazły się wypowiedzi przedstawicieli Fed oraz najnowsze dane makroekonomiczne. Wystąpienia bankierów centralnych miały naprawdę zróżnicowany charakter: jedni pominęli kwestie związane z polityką monetarną, drudzy zaprezentowali jastrzębie stanowisko, a jeszcze inni nadal nie określili swojego nastawienia co do dalszej polityki pieniężnej. Niemniej w skali tygodnia dolar aprecjonował względem euro, i to pomimo rozczarowujących danych z amerykańskiego rynku pracy.

02-10-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2 października 2017 r.

Miniony tydzień został zdominowany przez najnowsze wieści i dane z amerykańskiej gospodarki. Najpierw inwestorzy skupili się na wystąpieniu publicznym Janet Yellen, które było zdecydowanie jastrzębie. Następnie Donald Trump zaprezentował długo oczekiwaną reformę podatkową. Rynek bardzo pozytywnie ocenił proponowane zmiany, choć warto pamiętać, że teraz prezydent USA musi uzyskać poparcie Kongresu, a to może okazać się zadaniem bardzo trudnym. Co więcej, rewizja annualizowanego wzrostu amerykańskiego PKB w drugim kwartale wyniosła 3,1% wobec prognoz na poziomie 3% - to najwyższa dynamika dochodu narodowego USA od początku 2015 r. W efekcie nie stanowi zaskoczenia fakt, że w ubiegłym tygodniu dolar wyraźnie zyskiwał względem innych walut.

25-09-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 września 2017 r.

Niezaprzeczalnie posiedzenie FOMC było najważniejszym punktem w ubiegłotygodniowym kalendarium. Rezerwa Federalna wróciła do pracy po wakacyjnej przerwie i wywołała sporo emocji rynkowych. Fed ogłosił początek procesu redukcji bilansu. Co więcej, bank planuje dokonać jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych w bieżącym roku oraz trzech następnych w 2018 r.  Kilka miesięcy temu był to scenariusz bazowy, jednak seria mieszanych danych z amerykańskiej gospodarki oraz niszczycielskie huragany sprawiły, że rynek zaczął sceptycznie spoglądać w kierunku dalszego tempa zacieśniania monetarnego przez Fed. W rezultacie w ubiegłym tygodniu dolar wyraźnie aprecjonował względem euro. Wieści dotyczące polityki monetarnej Rezerwy Federalnej negatywnie wpłynęły na nastroje inwestorów na amerykańskim rynku akcji w drugiej połowie tygodnia.

18-09-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 18 września 2017 r.

Ubiegły tydzień był bardzo udany dla najważniejszych globalnych indeksów giełdowych. W skali całego tygodnia DJI wzrósł o 2,2%, S&P500 o 1,6%, a NASDAQ o 1,4%. W Europie francuski CAC40 umocnił się o 2%, a niemiecki DAX zyskał 1,8%. W przeciwieństwie do nich brytyjski FTSE250 stracił 1,2% - to prawdopodobnie za sprawą Banku Anglii, który co prawda nie dokonał zmian w polityce monetarnej, ale zapowiedział nadchodzące jastrzębie decyzje. W ubiegłym tygodniu o stopach procentowych decydował również Szwajcarski Bank Narodowy. Zgodnie z oczekiwaniami polityka pieniężna nie uległa zmianie, choć bank zmienił dotychczasową retorykę – frank szwajcarski nie jest już znacząco przewartościowany, a wysoko wyceniany.

Przewiń do góry