MM Prime TFI

Aktualności i komentarze rynkowe

08-11-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 02 listopada 2021 r.

To był tydzień, który zdecydowanie na plus należy zapisać rynkowi amerykańskiemu. Indeksy przy Wall Street biły kolejne historyczne rekordy, a okres słabszego performance Ameryki na tle Europy jest już najwyraźniej przeszłością, chociaż akurat miniony tydzień był tez niezły dla Niemiec i Francji, gdzie indeksy zyskiwały ok. 1%. Natomiast w USA prym we wzrostach wiedzie NASDAQ, który urósł o 2,71%, bijąc zdecydowanie wynik S&P500. Rynek amerykański początkowo rozgrzewała informacja o wielkim zamówieniu od Heartza na auta Tesli, a następnie dobre wyniki kwartalne takich technologicznych tuz jak Microsoft czy Google.

08-11-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 października 2021 r.

W zeszłym tygodniu indeks S&P 500 wzrósł o 1,6%, dzięki czemu osiągnął nowy rekord notowań na poziomie 4559 punktów, ostatecznie kończąc tydzień na poziomie 4544. Od początku roku indeks osiąga dodatnią stopę zwrotu wynoszącą 21%, z kolei w skali miesiąca osiąga on +5,5%. Notowaniom indeksu sprzyjały przebijające konsensusy analityków wyniki finansowe spółek za trzeci kwartał, ponadto pozytywnie zaskoczyły tygodniowe dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (osiągające najniższy poziom od początku pandemii). Oprócz tego silnymi danymi wykazał się również amerykański rynek wtórny nieruchomości mieszkaniowych, rosnący we wrześniu o 7%. W efekcie rosły wszystkie wchodzące w skład indeksu sektory za wyjątkiem usług komunikacyjnych (-0,6%).

11-10-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 11 października 2021 r.

Pierwszy pełny tydzień października zakończył się dla indeksu S&P 500 wzrostowo, odnotowując tygodniowy wynik 4391 punktów, czyli +0,8% w skali tygodnia. Od początku roku indeks zyskuje 17%. Wzrostom towarzyszyło złagodzenie poprzednich, negatywnych, informacji; w przypadku rynku chińskiego pomagały informacje o sprawnej restrukturyzacji Evergrande, których nie zepsuły nawet informacje o coraz dłuższych przestojach w chińskich fabrykach (spowodowanych brakiem dostaw energii). Dodając do tego przegłosowane przez amerykańskich ustawodawców porozumienie w sprawie przedłużenia podwyższonego limitu zadłużenia oraz słabe dane dotyczące zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA (194tys. wobec 500tys. prognozowanych), całość składa się w obraz dalszej potrzeby fiskalnego i monetarnego wspierania amerykańskiej gospodarki.

11-10-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 4 października 2021 r.

Zeszły tydzień zakończył się dla rynków rozwiniętych spadkowo. Indeks S&P 500 stracił 2,2%, kończąc tydzień wynikiem 4357 punktów, przy czym w piątek odnotowano silne odbicie z poziomu 4288. W sumie indeks zaliczył we wrześniu spadek o 4,8%, był to więc pierwszy spadkowy miesiąc od stycznia tego roku oraz największy miesięczny spadek od marca 2020. Indeks pozostaje jednak o 16% wyżej niż na początku roku. Spadkom towarzyszyły informacje związane z zakłóceniami łańcuchów dostaw, gdzie dodatkowo nie pomaga sytuacja ekonomiczna w Chinach; oprócz lokalnego złego sentymentu do deweloperów wywołanego przez restrukturyzację Evergrande, zaczęły pojawiać się przerwy w dostawach prądu mające wpływ na fabryki zlokalizowane w Chinach, co powoduje ich przestoje.

11-10-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 września 2021 r.

Miniony tydzień zakończył się dla rynków w sposób mieszany. Indeks S&P 500 zyskał 0,5%, kończąc tydzień wynikiem 4455 punktów, jednak po drodze spadając aż na 4305 punktów. Indeks odrobił więc solidne spadki z niewielką nawiązką, obecnie będąc +19% od początku roku. Ruch ten odbywał się pomimo raczej negatywnych dla indeksu informacji, jakimi były zapowiedzi FOMC odnośnie rozpoczęcia taperingu programu skupu aktywów przez FED oraz niepokoje związane z chińskim rynkiem nieruchomości, a konkretnie problemem restrukturyzowanego Evergrande. Jednakże pojawiające się informacje o tym, że w razie potrzeby chiński rząd zamierza zainterweniować (na przykład gdyby niewypłacalność dewelopera miała zagrozić bankructwem podmiotów trzecich), mogły stanowić pretekst do odkupienia spadków, a zarazem uznania problemu Evergrande za nie stanowiący realnego zagrożenia dla chińskiej gospodarki.

Przewiń do góry