09-04-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 9 kwietnia 2018 r.

Podsumowanie


Ubiegły tydzień przyniósł prawdziwą huśtawkę nastrojów na globalnych rynkach finansowych. Tydzień rozpoczął się od spadków, niemniej pogłoski dotyczące tego, że zarówno Stany jak i Chiny dążą do wypracowania konsensusu ws. handlu uspokoiły inwestorów i przyniosły wyraźne odreagowanie. Koniec tygodnia ponownie jednak należał do niedźwiedzi. Trump ogłosił kolejny pakiet taryf celnych na dobra z Chin, a następnie ostrzegł, że wojna handlowa może przynieść nieco strat, ale kraj będzie silniejszy. W odpowiedzi Państwo Środka zapowiedziało działania odwetowe. Zatem wszystko wskazuje na to, że wojna handlowa stała się faktem. Oliwy do ognia dolał Jerome Powell, który w swoim wystąpieniu wyraźnie podkreślił gotowość Fed do kontynuacji polityki systematycznych podwyżek stóp procentowych. Dodatkowo zawiodła najnowsza publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia wyniosła 4,1% wobec prognozy na poziomie 4%, natomiast zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym osiągnęła poziom 103 tys. wobec oczekiwań na poziomie 198 tys. Taka kumulacja negatywnych czynników musiała uderzyć w sentyment rynkowy. Co więcej, ostatnie wydarzenia mogą budzić poważne obawy względem koniunktury giełdowej w najbliższym czasie. Mimo wszystko indeksy giełdowe w skali całego tygodnia zdołały zwiększyć swoje wartości. W Stanach DJI zyskał 1,2%, S&P500 0,9%, a NASDAQ 0,7%. Z kolei w Europie francuski CAC40 wzrósł o 1,8%, niemiecki DAX o 1,2%, a brytyjski FTSE250 o 0,4%.

Kolor zielony dominował także na polskim parkiecie. Niemniej wydaje się, że inwestorzy nie zdążyli jeszcze w pełni odreagować piątkowych wydarzeń zza oceanu. W skali całego tygodnia indeksy WIG20 i mWIG40 zyskały 2,2%, podczas gdy sWIG80 umocnił się o 0,4%. W centrum uwagi rynku nadal znajdowała się spółka GetBack, której wycena rynkowa istotnie stopniała ze względu na zamieszanie związane z emisją akcji. Beneficjentem problemów niedawnego debiutanta jest konkurencja – walory Kruka znacząco podrożały w ostatnich dniach. Minione dni nie były udane dla banków. Odczyt wskaźnika CPI ponownie wypadł gorzej od oczekiwań – 1,3% rdr vs 1,6% rdr. Perspektywa wzrostu stóp procentowych w Polsce oddala się, a wraz z nią nadzieje inwestorów na znaczącą poprawę wyników banków. Inwestorzy poznali także przemysłowy indeks PMI dla Polski. Odczyt na poziomie 53,7 pkt był 0,5 punktu procentowego wyższy od prognozy.

W tym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się polityka, a zwłaszcza kwestie związane z wojną handlową. Ponadto, na uwagę zasługują publikacje protokołów z ostatnich posiedzeń FOMC oraz Rady Prezesów EBC. Inwestorzy poznają także dane o inflacji w Stanach. W Polsce odbędzie się posiedzenie RPP – inwestorzy skupią się przede wszystkim na konferencji z udziałem Adama Glapińskiego.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Ubiegły tydzień przyniósł wzrost wartości indeksu największych polskich spółek. WIG20 zakończył tydzień na poziomie 2258 pkt tj. w pobliżu linii krótkoterminowego trendu spadkowego. Rynek obronił ważne wsparcie na poziomie 2200 pkt. To dobra informacja dla byków, choć układ techniczny nadal sprzyja niedźwiedziom. Warto zauważyć, że ubiegłotygodniowym wzrostom nie towarzyszył wzrost poziomu obrotów. Co więcej, polskie indeksy zapewne odreagują piątkowe wydarzenia ze Stanów dopiero na początku nowego tygodnia. Dlatego też w najbliższych dniach nie można wykluczyć kolejnego testu psychologicznego wsparcia na poziomie 2200 pkt.



Wykres 2. CD Projekt w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na miano spółki tygodnia zasłużył CD Projekt. Cena akcji dewelopera gier video wyraźnie wyróżniała się na tle rynku – w skali tygodnia zyskała 9,9%. Kurs spółki od kilku miesięcy porusza się w trendzie horyzontalnym. Aktualnie rynek testuje granicę 120 PLN. Przełamanie otworzy drogę do dalszych wzrostów w kierunku historycznego szczytu (128 PLN). Poziom obrotów pozostaje na stabilnym poziomie, jednakże wartości oscylatorów technicznych tworzą przestrzeń do dalszych ruchów kursu w kierunku północnym. W przypadku braku przełamania górnego ograniczenia konsolidacji należy spodziewać się ruchu powrotnego.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry