08-01-2018
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 8 stycznia 2018 r.
Podsumowanie
Pierwszy tydzień nowego roku rozpoczął się od wyraźnych wzrostów indeksów giełdowych. W skali całego tygodnia niemiecki DAX wzrósł o 3,1%, francuski CAC40 umocnił się o 3%, a brytyjski FTSE250 zyskał 1%. W Stanach NASDAQ zwyżkował o 3,4%, S&P500 o 2,6%, a DJI o 2,3%. W centrum uwagi rynku znalazły się najnowsze dane makroekonomiczne. Inwestorzy poznali indeksy PMI dla Chin, Eurolandu oraz Stanów. Odczyty po raz kolejny nie zawiodły i tym samym potwierdziły solidny stan globalnej gospodarki. Na miano wydarzenia tygodnia zasłużyła publikacja grudniowych payrollsów, która negatywnie zaskoczyła rynek. Co prawda stopa bezrobocia w Stanach utrzymała się na poziomie 4,1%, jednakże zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 148 tys. wobec prognoz na poziomie 190 tys. Niemniej niniejsza rozbieżność nie wpłynęła na sentyment rynkowy, który na początku roku jest wyraźnie byczy. Na uwagę zasługują także minutki z ostatniego posiedzenia FOMC. Protokół potwierdził, że Rada zamierza dokonać kolejnych trzech podwyżek stóp procentowych w 2018 r. Rynek zakłada, że najbliższa jastrzębia decyzja zostanie podjęta w marcu. Jednak pomimo faktu, że Fed zacieśnia politykę monetarną, dolar pozostaje pod presją. W minionym tygodniu amerykańska waluta ponownie deprecjonowała względem europejskiej. W efekcie kurs eurodolara znajduje się w pobliżu ubiegłorocznego szczytu (1,209).
Początek 2018 r. był udany również dla inwestorów z Książęcej, i to pomimo faktu, że ubiegły tydzień na polskim rynku kapitałowym trwał ponownie trzy dni (poniedziałek był dniem ustawowo wolnym od pracy, natomiast wtorek ze względu na implementację pakietu MiFID II był dniem bez sesji giełdowej). W tym czasie WIG20 wzrósł o 2,8%, mWIG40 o 1,8%, a sWIG80 o 1,9%. Polskie kalendarium ekonomiczne nie było nader bogate. Inwestorzy poznali wartość grudniowego indeksu PMI dla sektora przemysłowego – 55 pkt wobec oczekiwań na poziomie 54,7 pkt. Ponadto, na uwagę zasługuje publikacja wskaźnika inflacji CPI, który w grudniu wyniósł 2% rdr względem prognozy na poziomie 2,1%. Warto dodać, że w związku ze wspomnianymi zmianami w prawie, modyfikacji uległy dotychczasowe kroki notowań na GPW. Ponadto, nowe prawo nakłada ograniczenia dotyczące składania zleceń z wartością ujawnioną.
W bieżącym tygodniu inwestorzy skupią się na licznych odczytach danych makroekonomicznych. Na uwagę zasługują dane dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, oraz wskaźniki zaufania dla strefy euro. Dodatkowo inwestorzy poznają bogaty pakiet danych dotyczący sprzedaży detalicznej w Stanach. Co więcej, warto zwrócić uwagę na minutki z ostatniego posiedzenia Rady Prezesów EBC. W Polsce RPP podejmie decyzję ws. stóp procentowych – rynek nie oczekuje zmian.
Analiza techniczna
Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq
W pierwszych dniach nowego roku indeks największych polskich spółek został zdominowany przez kolor zielony. W efekcie rynek zakończył piątkowe notowania na poziomie 2529 pkt i tym samym wyraźnie zbliżył się do górnego ograniczenia dotychczasowej konsolidacji w okolicy 2560 pkt. Na uwagę zasługuje również podwyższony wolumen obrotów, który potwierdził siłę byków. Przełamanie najbliższej bariery będzie sygnałem do kontynuacji trendu wzrostowego. W przeciwnym razie można oczekiwać dalszych ruchów w obrębie trendu bocznego tj. spadków w kierunku dolnego ograniczenia w rejonie 2370 pkt.
Wykres 2. LPP w interwale dziennym. Źródło: Stooq
Tym razem na szczególne wyróżnienie zasługuje LPP. W ubiegłym tygodniu walory tej spółki podrożały o 13,4% przy bardzo wysokim wolumenie handlu. Kurs spółki porusza się w trendzie wzrostowym od drugiej połowy 2016 r. Co więcej, w ostatnich dniach rynek ustanowił nowy historyczny szczyt na poziomie 10190 PLN. Z drugiej strony, oscylatory techniczne znajdują się w obszarze wykupienia i niebawem zapewne wskażą sygnały sprzedaży. Zwyżki kursu mają swoje uzasadnienie w fundamentach, niemniej warto zwrócić uwagę na bardzo wysokie wartości wskaźników rynkowych, które wskazują na wymagający poziom wyceny rynkowej. W efekcie prawdopodobieństwo korekty można ocenić jako wysokie.
Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.
do pobrania: