08-10-2018
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 8 października 2018 r.
Podsumowanie
Ubiegły tydzień rozpoczął się dla rynków dość dobrze. Stany Zjednoczone, Kanada oraz Meksyk porozumiały się w kwestii zawarcia nowej umowy handlowej (USMCA), która zastąpiła dotychczasowy Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA). Stany porozumiały się z Meksykiem już na koniec sierpnia i naciskały na Kanadę, aby ta zdążyła z przyjęciem trójstronnego porozumienia przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta kraju Ameryki Południowej. Dobry sentyment na rynkach podtrzymany został w kolejnych dniach dzięki wtorkowej wypowiedzi szefa FED o mniejszych obawach inflacyjnych oraz chęci kontynuacji zacieśniania polityki pieniężnej. W środę w godzinach popołudniowych poznaliśmy bardzo mocne dane z amerykańskiego rynku pracy. Według ADP zatrudnienie w sektorze prywatnym USA wzrosło aż o 230 tys. Był to odczyt aż o 45 tys. lepszy od prognoz. Ponadto usługowy odpowiednik indeksu PMI, czyli ISM, zanotował najwyższy poziom od 1997 roku. Kombinacja bardzo dobrych danych makro z wystąpieniem J. Powella, który dopuścił możliwość podniesienia stóp procentowych powyżej „stopy neutralnej”, sprawiła że rentowności 10-cio latek amerykańskich podskoczyła do 7-letnich maksimów, co miało przełożenie na wycenę dolara. Obawy o rosnące rentowości miały bezpośrednie przełożenie na spadki na giełdach zapoczątkowane przez indeks SPX, który zanurkował w czwartek o 0,82% kończąc cały tydzień niżej o 0,95%. Bardzo mocno traciły spółki technologiczne, głównie te z grupy FANG. Cały tydzień NASDAQ zakończył ze stratą 3,2%. Po piątkowych, słabszych od oczekiwań, payrollach można było zauważyć lekkie odreagowanie lecz tłumaczenie słabszych odczytów efektem huraganu przekonało większość inwestorów, którzy pesymistycznie zakończyli tydzień.
W Europie uwaga skupiała się na Włoszech, gdzie każdego dnia mieliśmy do czynienia ze zmianą nastrojów inwestycyjnych. Gracze giełdowi na początku tygodnia nie byli zadowoleni z planowanego poziomu deficytu budżetowego, co zostało im jednak osłodzone w dniach kolejnych deklaracjami o chęci jego redukcji w latach 2020-21 do 2%. Koniec końców, w piątek na rynek trafiły przecieki o tym, że Komisja Europejska odrzuci wysokość planowanego deficytu co przełożyło się na spadki w Mediolanie oraz wzrost rentowości włoskich skarbówek. Inwestorzy czekają zatem na kolejne akty włoskiej opery, a główny indeks w Mediolanie zakończył tydzień wynikiem -1,77%.
W Polsce sentyment do rynków akcji pozostawał na słabym poziomie. Na przestrzeni tygodnia WIG oraz WIG20 traciły odpowiednio po 0,95% i 0,92%. Wyjątek stanowić może zachowanie sektora energetycznego (WIG ENERGIA + 4,41%), który dość dobrze zareagował na informacje mówiące o tym, że Rząd rozważa system rekompensat dla odbiorców wrażliwych. Mocno poturbowany został za to warszawski CD Projekt. A wszystko pod wpływem roszczeń ze strony A. Sapkowskiego oraz przeceny amerykańskich i europejskich odpowiedników.
Analiza techniczna
Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq
Za nami słaby tydzień dla WIG20. Indeks nie tylko nie powrócił pod opór na 2315 ale zrealizował stratę 20 punktów, kończąc na poziomie 2264,20. Tam znajduje się wsparcie kilkukrotnie testowane w piątek. Jeśli ono nie wytrzyma, a pesymistyczny sentyment pozostanie na rynkach, w kolejnych dniach możemy mierzyć się z oporem w okolicach wrześniowego minima na 2210,99.
Wykres 2. CDR w interwale dziennym. Źródło: Stooq
Tym razem na spółkę tygodnia wybraliśmy CD Projekt. Na początku tygodnia pojawiła się informacja o roszczeniu 60 mln na rzecz pisarza, autora Wiedźmina - Andrzeja Sapkowskiego, który domaga się dodatkowego wynagrodzenia związanego z sukcesem serii gier Wiedźmin. Kolejną negatywną informacją dla spółki była ta o zejściu poniżej 5% przez Swedbank Robur Fonder AB. Dodając do tego przecenę na amerykańskich i europejskich peersach mamy odpowiedź dlaczego spółka obniżyła swoje notowania o 2,67%. Poniedziałek jest dniem nasilenia się wyprzedaży. W okolicach południa kurs spada o prawie 5% i walczy o utrzymanie poziomu 172 zł. Jeżeli nie uda się utrzymać tego pułapu otworzona zostanie droga do dalszej przeceny z zasięgiem nawet 148 zł. O ile nie pojawią się wcześniej, tam zapewne czekać będą większe zlecenia kupna.
Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.
do pobrania: