08-05-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 8 maja 2017 r.

Podsumowanie


W pierwszym tygodniu maja najważniejsze globalne indeksy giełdowe zostały zdominowane przez kolor zielony. W skali całego ubiegłego tygodnia, francuski CAC40 wzrósł o 3,1%, niemiecki DAX zyskał 2,2%, a brytyjski FTSE250 umocnił się o 0,4%. Z kolei w Stanach NASDAQ zwyżkował o 0,9%, S&P500 o 0,6%, a DJI o 0,3%. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zeszłotygodniowe posiedzenie FOMC. Zgodnie z konsensusem rynkowym stopy procentowe pozostały bez zmian. Niemniej, ani komunikat Fed, ani wystąpienia publiczne przedstawicieli banku nie były nader interesujące i nie dotyczyły zbytnio kwestii kształtu przyszłej polityki monetarnej. Niemniej, po nieco słabszych odczytach makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki inwestorzy doczekali się nieco lepszych danych. Niewątpliwie nie zawiodły usługowe indeksy ISM i PMI, które przebiły oczekiwania rynku. Ponadto, stopa bezrobocia spadła do 4,4%, a zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 211 tys. wobec oczekiwań na poziomie 185 tys. To dobre wiadomości dla rynku, zwłaszcza że dane gospodarcze z Europy również nie zawodzą. W efekcie nie stanowi zaskoczenia fakt, że globalne nastroje rynkowe są bycze, tym bardziej że prezydentem Francji został Emmanuel Macron. Faworyt rynku pokonał Marine Le Pen zdobywając 66% głosów. Należy także zwrócić uwagę na cenę ropy naftowej, która w ostatnim czasie wyraźnie zniżkuje, tym samym znajdując się ponownie poniżej psychologicznego poziomu 50 dolarów za baryłkę. To efekt rosnącego wydobycia w Stanach, gdzie produkcja tegoż surowca znajduje się na najwyższym poziomie od sierpnia 2015 r.

Pomimo długiego weekendu majowego, toteż mniejszej aktywności inwestorów, warszawski parkiet ma za sobą kolejny udany tydzień. W skali całego tygodnia, WIG20 zyskał 0,2%, mWIG40 0,7%, a sWIG80 symboliczne 0,04%. Na uwagę zasługuje odczyt przemysłowego indeksu PMI, który wyniósł 54,1 pkt wobec prognoz na poziomie 53,9 pkt. To kolejne potwierdzenie solidnej kondycji polskiej gospodarki, która znajduje się na drodze ożywienia. Inwestorzy poznali także kilka istotnych sprawozdań finansowych spółek notowanych na GPW. Niewątpliwie w pierwszym kwartale 2017 r. zawiodły wyniki LPP, które okazały się niższe od konsensusu rynkowego. Z kolei KGHM zdołał je wyraźnie poprawić w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

W obecnym tygodniu na uwagę zasługują liczne dane makroekonomiczne z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Stanów. Ponadto, inwestorzy poznają dane na temat inflacji w Polsce. Dodatkowo należy pamiętać o środowym wystąpieniu Mario Draghiego w holenderskim parlamencie. Tymczasem w Katowicach odbędzie się Europejski Kongres Gospodarczy, a w piątek Moody’s podejmie decyzję ws. polskiego ratingu kredytowego.

Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Po wybiciu się z kilkutygodniowej konsolidacji, indeks największych polskich spółek rozpoczął nową falę wzrostową. Niemniej, psychologiczny opór na poziomie 2400 pkt okazał się zbyt solidną barierą, toteż WIG20 zakończył ubiegły tydzień na poziomie 2382 pkt. Ta korekta została zasygnalizowana przez wykupiony oscylator RSI. Na uwagę zasługuje także bardzo wysoki wolumen obrotów. Póki co, dominacja byków nie wydaje się być zagrożona, dlatego też w najbliższym czasie nie można wykluczyć ponownego testu bariery 2400 pkt. Z drugiej strony za ewentualny sygnał sprzedaży należy uznać przełamanie wsparcia na poziomie 2300 pkt.


Wykres 2. Groclin w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na wyróżnienie zasługują walory spółki Groclin, które w skali tygodnia podrożały o 20,2%. Po dynamicznych spadkach nadeszły równie silne wzrosty, którym towarzyszył bardzo wysoki wolumen obrotów. W efekcie na wykresie powstała luka cenowa. Co więcej, układ techniczny przypomina formację V – sygnał odwrócenia trendu. Niemniej należy pamiętać, że sentyment rynkowy przez długi okres nie sprzyjał walorom Groclinu, toteż cena znajduje się w długoterminowym trendzie spadkowym. To odzwierciedlenie nienajlepszych fundamentów, toteż warto zaczekać na potwierdzenie kształtującej się formacji V.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry