09-03-2022
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 7 marca 2022 r.
Podsumowanie tygodnia
Zeszły tydzień minął pod znakiem wojny w Ukrainie. Rynki negatywnie przyjęły skalę sankcji wobec Rosji, decyzje kolejnych firm o wycofaniu się z rynku rosyjskiego, nieustępliwość Putina i przedłużające się działania zbrojne. Dane makroekonomiczne, choć dobre – w USA w lutym powstało aż 678 tys. miejsc pracy, miały niewielki wpływ na główne giełdy. Amerykański S&P500 spadł o -1,3%, NASDAQ o -2,8%, niemiecki DAX o -10,1%, francuski CAC40 o -10,2%, polski WIG o -3,4%.
Zachodnioeuropejskie giełdy traciły najbardziej ze względu na sporą ekspozycję wielu firm na rynek wschodni. Dla przykładu niektóre banki miały część aktywów ulokowanych w Rosji. Poza tym wojna i sankcje powodują ograniczenia w handlu surowcami ze wschodu, co powoduje znaczny wzrost ich cen. Rekordy biją notowania surowców energetycznych, jak ropa, węgiel i gaz, ale także przemysłowych, jak miedź, aluminium czy żelazo. Wszyscy przygotowują się na wzrost inflacji i kolejne problemy logistyczne. Banki centralne stają wobec problemu, czy na taki szok reagować zaostrzeniem polityki pieniężnej. Inwestorzy zakładają, że amerykański i europejski raczej wstrzymają się z nagłymi podwyżkami stóp procentowych, choćby ze względu na negatywny wpływ wojny na wzrost PKB. Polskie władze monetarne muszą jednak dodatkowo martwić się o nagły spadek wartości złotego.
Poszczególne spółki z WIG20 zachowywały się w skrajnie różny sposób. Niektóre doświadczyły dwucyfrowych spadków, inne jeszcze wyższych wzrostów. Najmocniej traciły banki, jako mierniki ogólnej koniunktury: Pekao -22,8%, PKO -13,9%, Santander -11,5%. Kurs LPP spadł o -15,3% ze względu na konieczność wycofania się z inwestycji w Rosji i Ukrainie. Zyskiwały spółki wydobywające surowce: JSW +71,3%, PGNIG +26,4%, KGHM +14,5%, PGE +28,9%, Tauron +23,5%. Energetyka oprócz wydobycia węgla korzysta także na spadających cenach emisji CO2 i zmianie polityki europejskiej wobec decyzji o ograniczeniu importu gazu z Rosji. Negatywny wpływ wojny zdecydował także o spadku mWIG40 o -7,3%, ale wśród członków sWIG80 znalazło się dużo spółek zyskujących na zmienionej sytuacji, wobec czego indeks ten zyskał +0,6%.
W tym tygodniu czekają nas dwa ważne posiedzenia władz monetarnych. We wtorek Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o podwyżce stóp procentowych. Do niedawna scenariuszem bazowym było +50pb, jednak silne osłabienie złotego może skłonić do podwyżki aż o +100pb. W czwartek Europejski Bank Centralny prawie na pewno nie będzie zmieniał poziomu stóp procentowych, jednak komentarz do bieżącej sytuacji może istotnie wpłynąć na kursy akcji, obligacji i walut.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.