14-05-2018
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 7 maja 2018 r.
Podsumowanie
Posiedzenie FOMC było najważniejszym wydarzeniem pierwszego tygodnia maja. Zgodnie z oczekiwaniami rynku niniejsze gremium nie dokonało żadnych zmian w polityce monetarnej USA. Tym razem posiedzenie nie zostało zwieńczone konferencją prasową, toteż w centrum uwagi znalazł się komunikat banku. Dokument potwierdził relatywnie jastrzębie nastawienie banku tj. plany związane z dalszym, systematycznym wzrostem stóp procentowych. Inwestorzy poznali także kilka ważnych odczytów makroekonomicznych m.in. najnowsze payrollsy. Stopa bezrobocia spadła z 4,1% do 3,9%, natomiast zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wypadła gorzej od oczekiwań – 168 tys. vs 194 tys. Niniejsza rozbieżność nie wpłynęła jednak na pogorszenie sentymentu rynkowego. Kondycja amerykańskiego rynku pracy nadal się poprawia, a wartości wskaźników mierzące nastroje gospodarcze nie dają powodów do obaw. Amerykańska gospodarka nie zwalnia, presja inflacyjna pozostaje stabilna, co faktycznie daje podstawy do stopniowego wzrostu kosztu pieniądza. Nieco inną sytuację mamy w Eurolandzie. Tutaj wzrost gospodarczy pozostaje solidny, niemniej ostatnie odczyty makroekonomiczne nieco zawiodły, a prognozy inflacji pozostają niskie, toteż EBC nie spieszy się z rozpoczęciem procesu zacieśniania monetarnego. Dlatego też po spadku ryzyka politycznego na globalne parkiety powoli powracają dobre nastroje. W ubiegłym tygodniu niemiecki DAX zyskał 1,9%, brytyjski FTSE250 0,7%, a francuski CAC40 0,6%. W Stanach NASDAQ wzrósł o 1,3%, natomiast indeksy DJI i S&P500 osunęły się o 0,2%.
Znacznie mniej powodów do radości mieli inwestorzy z ulicy Książęcej. W skali całego ubiegłego tygodnia WIG20 zniżkował o 1,9%, mWIG40 stracił 0,2%, podczas gdy sWIG80 wzrósł o 0,8%. Minione dni odznaczyły się znacznie mniejszą aktywnością inwestorów, co niewątpliwie było związane z długim weekendem majowym. Ubiegły tydzień przyniósł wyraźne wzrosty walorów Arctic Paper. Dobrze radziły sobie również akcje 11 bit studios, które nadal zyskiwały dzięki bardzo udanej premierze nowej gry - ,,Frostpunk”. Na uwagę zasługują także najnowsze dane finansowe CCC. Spółka opublikowała wstępne szacunki wyników za pierwszy kwartał. Te zgodnie z oczekiwaniami rynku były słabe. Niemniej wielkość sprzedaży w kwietniu wyraźnie odbiła (+32,5% rdr), co potwierdziło solidny outlook na obecny kwartał.
W bieżącym tygodniu inwestorzy skupią się na danych dotyczących inflacji ze Stanów oraz z Polski. Ponadto w centrum uwagi znajdzie się Bank Anglii, który może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych. Tymczasem na GPW w Warszawie sezon publikacji wyników za pierwszy kwartał 2018 r. nabiera tempa. W tym tygodniu wyniki zostaną zaprezentowane m.in. przez Alior, Cyfrowy Polsat, Energę, Pekao, czy też 11 bit studios.
Analiza techniczna
Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq
Długi weekend majowy nie był udany dla indeksu największych polskich spółek, który w ciągu trzech dni sesyjnych osunął się do poziomu 2233 pkt. Test oporu na poziomie 2300 pkt zakończył się niepowodzeniem, poziom obrotów wyraźnie spadł, natomiast oscylator RSI pozostał neutralny. Innymi słowy, sytuacja techniczna indeksu blue chips nie uległa zmianie. Kluczowy poziom wsparcia stanowi poziom 2200 pkt, podczas gdy dla byków istotną kwestią pozostaje przełamanie oporu na poziomie 2400 pkt.
Wykres 2. Arctic Paper w interwale dziennym. Źródło: Stooq
Tym razem na spółkę tygodnia wybraliśmy Arctic Paper. W skali ostatnich trzech dni sesyjnych walory tego przedsiębiorstwa podrożały o 14,3%. W efekcie kurs przełamał linię długoterminowego trendu spadkowego oraz naruszył tegoroczny szczyt (4,35 PLN). Na uwagę zasługuje również wzrost poziomu obrotów. Niniejsze ruchy należy postrzegać jako wstępny sygnał kupna, zwłaszcza że wskaźniki rynkowe spółki nadal pozostają na atrakcyjnym poziomie. Kluczowy opór stanowi poziom 4,5 PLN. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na wysokie wartości wskaźników technicznych, które sygnalizują wykupienie rynku. Niewykluczone, że w najbliższym czasie część inwestorów zrealizuje zyski. Takowy ruch połączony z późniejszym odbiciem od linii trendu spadkowego będzie najprawdopodobniej potwierdzeniem sygnału kupna.
Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.
do pobrania: