07-09-2021
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 6 września 2021 r.
Podsumowanie tygodnia
Zeszły tydzień upłynął pozytywnie dla rynków akcji. Indeks S&P 500 po raz kolejny ustanawiał rekordy wszechczasów, osiągając w czwartek 4545 punktów, ostatecznie kończąc tydzień z wynikiem 4535 punktów (+0,58%), z kolei od początku roku zyskując niemal 21%. Wzrostom towarzyszyły mieszane informacje makroekonomiczne; z jednej strony negatywny wydźwięk bardzo słabego odczytu z amerykańskiego rynku pracy, gdzie zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła w sierpniu 235 tys., czyli znacznie poniżej konsensusu 733tys., jednak z drugiej strony rynek cały czas czuje się spokojny, pamiętając gołębie przemówienie Jerome’a Powella wskazujące na kontynuowanie dotychczasowej akomodacyjnej polityki pieniężnej. Do wzrostów indeksu najbardziej przyczyniły się sektory nieruchomości (+4%) oraz opieki zdrowotnej (+1,7%), powyżej 1% rosły również sektory handlu detalicznego, utilities (woda, prąd, gaz) oraz wydatków uznaniowych (dóbr innych niż niezbędne). Szczególnie wysokie wzrosty odnotowały spółki Duke Realty (+6%) oraz Prologis (+5,8%); spółki te, należące do sektora nieruchomości, otrzymały nowe rekomendacje przeważania. Po stronie spadkowej znalazły się sektory finansowy (-2,5%), surowców energetycznych (-1,4%), surowców (-0,9%) oraz przemysłowy (-0,4%). Największą stratę, którą poniósł sektor finansowy, nie wydaje się dziwna w kontekście przedłużenia środowiska niskich stóp procentowych, przy jednocześnie gorszych odczytach makroekonomicznych. Największym przegranym była spółka Wells Fargo, notująca spadek o 11%.
Mieszane nastroje udzieliły się również rynkom europejskim. Niemiecki DAX stracił 0,45%, z kolei francuski CAC40 zyskał 0,12%. W przypadku obu indeksów wzrosty wspierane były głównie przez notowania banków, którym sprzyjały głosy o możliwym zacieśnianiu polityki pieniężnej przez EBC, z kolei spółki z sektora motoryzacyjnego odnotowały mieszane wyniki. Motoryzacja szczególnie ciążyła francuskiemu indeksowi; koncern Stellantis zanotował tygodniowy spadek o 0,49%, z kolei Renault spadło o 3,4%. Przyczyną spadków były pogłębiające się problemy z dostawami półprzewodników; Daimler ogłosił, że sytuacja może unormować się dopiero w roku 2023, z kolei Stellantis wstrzymał produkcję w przejętej (wraz z aktywami koncernu FCA) fabryce w Tychach.
Warszawski indeks dwudziestu największych spółek zyskał w zeszłym tygodniu pokaźne 2,46%, jednocześnie notując kolejny 52-tygodniowy rekord 2393 punktów. Warszawski parkiet był więc zdecydowanie bardziej optymistyczny od pozostałych rynków europejskich. Tutaj również wyraźnie rosły banki, które bardzo silnie dyskontują oczekiwania odnośnie podniesienia stóp procentowych, co widać między innymi po pierwszym od miesięcy wzroście stopy WIBOR 3M, rosnących rentownościach papierów skarbowych, a także rosnącej dywergencji pomiędzy kontraktami FRA na bliższy oraz dalszy okres. Wśród najmocniej rosnących spółek w zeszłym tygodniu znalazł się Santander, który zyskał 7,89% jako bank o strukturze aktywów bardzo silnie korzystającej na oczekiwanej podwyżce stóp procentowych, CD Projekt, zyskujący 11,47% w związku z pozytywnymi wynikami za drugi kwartał po przywróceniu sprzedaży gry Cyberpunk 2077 w Playstation Store oraz JSW, zyskujące aż 24,59% w oczekiwaniach na świetne wyniki finansowe związane z rosnącymi cenami węgla koksującego. Po stronie spadkowej znalazły się KGHM (-2,32%), któremu ciążą konsolidujące ceny miedzi oraz Tauron (-4,69%), który pokazał szacunkowe wyniki za drugi kwartał, przypominające o negatywnych perspektywach na drugie półrocze w związku z awarią bloku energetycznego w Jaworznie.
W tym tygodniu ważne dane przedstawią między innymi Niemcy, które opublikują odczyty dotyczące produkcji przemysłowej oraz inflacji konsumenckiej. Jednak najważniejsze będą posiedzenia dotyczące decyzji w sprawie stóp procentowych; w czwartek odbędzie się posiedzenie decyzyjne Europejskiego Banku Centralnego, z kolei dzień wcześniej odbędzie się posiedzenie polskiej Rady Polityki Pieniężnej, z którym wiązane są wspomniane już wcześniej bardzo wysokie oczekiwania.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.