13-03-2023
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 6 marca 2023 r.
Podsumowanie tygodnia
W zeszłym tygodniu na giełdach dały się wyczuć lekki optymizm, który najpierw sprowokowały lepsze dane o indeksach PMI z Chin, potwierdzające otwieranie się tamtejszej gospodarki po zniesieniu restrykcji pandemicznych. Nie zdołało tego obrazu zburzyć jastrzębie stanowisko członków władz Fed. Kashkari przestrzegał przed zbyt wczesnym ogłaszaniem zwycięstwa nad inflacją i przypominał, że jest otwarty na dyskusję o 0,25-0,5% podwyżki stóp w marcu, z kole Bostic mówił o tym, że należy zobaczyć głębszy efekt podwyżek stóp na zwalnianie gospodarki, aby ogłosić zwycięstwo nad inflacją. Ten ostatni jednak złagodził swoje stanowisko w kolejnym dniu, mówiąc o braku sensowności podwyżki o 50 pb. i szukaniu pauzy w cyklu w połowie roku. To wystarczyło za powód do mocnego zakończenia tygodnia na Wall Street, dzięki czemu indeksy S&P500 i NASDAQ skończyły tydzień wzrostami po ok. 1%.
W Europie było jeszcze lepiej, bo aprecjacja DAX-a i CAC40 przekraczała 2%. Warszawie bliżej było właśnie do tych indeksów, ze wzrostem WIG20 o 1,9%, mWIG40 o 2%, a sWIG80 aż o 2,5%. Wpływ ministra Sasina na małe spółki był bowiem najmniejszy. GPW korzystała na optymizmie powracającym na rynek globalny, ale kolejna zapowiedź prac nad windfall taxes dla paliw i wydobycia węgla mogła bykom szyki pokrzyżować. Jednak z racji tego, że znów jest to informacja niekonkretna, a wcześniej już takie były później dementowane, rynek z rezerwą traktuje takie zapowiedzi. W skali tygodnia z dużych spółek najbardziej stracił PGE (-4%), ale druga w kolejności była JSW, mogąca być objęta podatkiem, ale to i tak tylko 2%. Orlen, również potencjalnie opodatkowany, zyskał 5%, bo tu szalę przeważyła dobrze przyjęta strategia długoterminowego rozwoju, przede wszystkim z deklaracją wysokich dywidend. Na danych z Chin zyskał KGHM, idący w górę o 5,6%. Na plusie były też banki. Wśród średnich spółek dzięki dobrym wynikom o 6,2% zyskiwał Budimex. Świetny tydzień zanotowało też XTB (+6,5%), gdzie rynek dokonuje najwyraźniej re-ratingu spółki w obliczu mocnego rozwoju i przyrostu klientów, wierząc że spółka jest w stanie powtarzalnie generować zyski o wiele większe niż przed pandemią.
W tym tygodniu najważniejsze mogą okazać się dwa wystąpienia prezesa Fed przed amerykańskim Kongresem – najpierw przed Komisją Bankową Senatu USA, a następnego dnia przed Izbą Reprezentantów. Oczekuje się, że będzie to przedstawienie raportu półrocznego z polityki pieniężnej o jastrzębim zabarwieniu. Natomiast najważniejszym odczytem bez wątpienia będzie lutowy raport z amerykańskiego rynku pracy – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym oraz stopa bezrobocia. Warto jeszcze zwrócić uwagę na chiński bilans handlu zagranicznego oraz inflację CPI i PPI z Państwa Środka.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.