04-11-2024
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 4 listopada 2024 r.
Podsumowanie tygodnia
W przedwyborczym tygodniu dało się dostrzec na rynkach niechęć do utrzymywania alokacji w akcjach. Obstawiając wygraną Trumpa, rynek spodziewa się wzrostu protekcjonizmu gospodarczego i mniejszej dyscypliny budżetowej, stąd oczekiwania na dalsze agresywne cięcia stóp przez Fed mogą nie być spełnione. Z drugiej jednak strony, Trump oferuje większe preferencje podatkowe. Wall Street jest mocno podzielone, ale jednak w zeszłym tygodniu, i to mimo bardzo dobrych wyników Mety i Google’a, dominowali sprzedający. Obraz rynku poprawił się tylko w piątek, ale ze względu na dane o payrollach, które okazały się zaskakująco słabe. Indeks S&P500 spadł o 1,4%, a NASDAQ obniżył się o 1,5%. W Europie Zachodniej spadki również nieco przekraczały 1%.
W ten obraz wpisała się GPW, ale tu trzeba dodać, że nie tylko miniony tydzień, ale i cały październik były bardzo słabe. DAX czy S&P500 straciły w tym okresie minimalnie, natomiast WIG obniżył się o 4,5%. W zeszłym tygodniu spadł z kolei o 1,5%, napędzany sprzedażą dużych (WIG20 spadł o 1,8%) i średnich (mWIG40 spadł o 1,4%) spółek, przy dalej rosnących rentownościach polskich obligacji skarbowych. Redukcja zaangażowania w polskie akcje przez zagraniczny kapitał postępowała, a bieżący tydzień zweryfikuje, jakiej końcówki roku należy się spodziewać na GPW.
Z dużych spółek najmocniej tracił Budimex, zniżkując o 10,5%. Wyniki finansowe za 3 kwartał były zbliżone do konsensusu, ale przy wysokiej wycenie wskaźnikowej to okazuje się za mało, aby utrzymać notowania, zwłaszcza na spadkowym rynku. W dalszej kolejności skali przeceny znalazły się akcje LPP ze spadkiem o 6,5%. Z kolei najmocniej rosnącą spółką było Dino (+3%), na fali dobrego odbioru wyników właściciela sklepów Biedronka, Jeronimo Martins.
W tym tygodniu poznaliśmy już europejskie indeksy PMI dla przemysłu. Wskaźnik dla Polski zaskoczył pozytywnie, ale pozostał poniżej poziomu 50 pkt. W strefie euro odczyt na poziomie 46 pkt był minimalnie lepszy od oczekiwań. W dalszej części tygodnia poznamy jeszcze indeksy PMI dla usług ze strefy euro, raport ISM dla usług z USA, bilans amerykańskiego i chińskiego handlu zagranicznego czy wstępną wersje raportu Uniwersytetu Michigan. Najważniejszym wydarzeniem będą jednak wtorkowe wybory prezydenckie w USA, zwłaszcza że wciąż przewaga Trumpa w sondażach nie gwarantuje mu zwycięstwa. Rozgrywanie wyniku wyborów pewnie zdominuje ten tydzień na giełdach, a dodatkowo jeszcze oczy rynku będą zwrócone na decyzję FOMC, która ma obniżyć stopy procentowe o 25 pb. istotniejszy jednak może być wydźwięk konferencji po posiedzeniu, z ewentualnymi pytaniami dotyczącymi wpływu wyniku wyborów na politykę pieniężną. W środę decyzję o stopach procentowych (raczej bez zmian) podejmie też RPP
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.