20-02-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 stycznia 2023 r.

Podsumowanie tygodnia


Tematem nr 1 na rynkach jest obecnie próba przewidzenia działań Fed w kolejnych miesiącach. Scenariusz przeważany od początku roku to raczej miękkie lądowanie gospodarki, z już w dużej mierze wystarczającymi ruchami na stopach procentowych, dlatego też rynek widzi stopy w okolicy 4,5%, a nie ponad 5%, jak wynika z projekcji FOMC. Ten zakład aktualny był też w minionym tygodniu. Wstępna dynamika PKB w USA za IV kw. wyniosła 2,9% w ujęciu annualizowanym wobec 2,6% oczekiwanych, a deflator PKB na poziomie 3,5% również był wyższy niż oczekiwano. Dodatkowo też liczba wniosków o zasiłek spadła do 186 tys., a miała wzrosnąć do 205 tys., co potwierdza mocne momentum na amerykańskim rynku pracy i to mimo symptomów słabnięcia gospodarki. Analitycy mówią jednak o ostatnim tak dobrym kwartale, a w kolejnych będzie już widać opóźniony wpływ podwyżek stóp. Następnie niższy wskaźnik PCE, będący ulubioną miarą inflacji przez Fed, utwierdził rynek w optymistycznym przekonaniu o możliwości spowolnienia podwyżek stóp. Efektem tego był tygodniowy wzrost S&P500 o 2,5%, a indeksu NASDAQ aż o 4,3%.

W Europie optymizm był nieco mniejszy, ale wzrosty po ok. 1% na głównych indeksach to nie jest zły wynik, że w ujęciu od początku roku Europa jest wyraźnie lepsza od S&P500. W Warszawie również dominowały wzrosty – indeks WIG wzrósł o 0,8%, przy największym udziale dużych spółek, z których z kolei pozytywnie wyróżniało się znów Allegro, ale także surowce na czele z JSW, energetyka oraz PKN. Po ponad 6-procentowym wzroście na poziomy ATH powróciło Dino. Wynik WIG20 byłby dużo lepszy niż 1% wzrostu gdyby nie korekta w sektorze bankowym wywołana plotkami o możliwości przedłużenia wakacji kredytowych o rok lub nawet 2 lata. I faktycznie taki pomysł wydaje się być na tapecie, ale rozstrzygnięć szybko nie należy się spodziewać. Korekta na bankach oraz spadek Asbisu o 8% wywołany niską sprzedażą w grudniu przyczyniły się w dużej mierze do lekkiego spadku indeksu mWIG40.

Ten tydzień może w pewnym sensie być decydujący i ustawić rynkowy sentyment na kolejne wiele dni. Przede wszystkim odbędą się dwa ważne posiedzenia banków centralnych – Fed i EBC, na których mają zapaść decyzje o podwyżkach stóp, a na konferencjach inwestorzy będą doszukiwać się wskazówek co do przyszłych ruchów. Do tego jeszcze publikowany będzie zestaw ważnych danych makro – od szacunków inflacji konsumenckiej za styczeń ze strefy euro, poprzez indeksy PMI i ISM dla usług i przemysłu po miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy. Zmienność na giełdach może być więc spora.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry