07-09-2021
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 sierpnia 2021 r.
Podsumowanie tygodnia
W minionym tygodniu indeks S&P 500 powrócił do wzrostów, przebijając po raz pierwszy w historii poziom 4500 punktów, w efekcie kończąc tydzień wynikiem +1,5%. Nowe maksima były możliwe do osiągnięcia dzięki gołębiemu przemówieniu Jerome’a Powella w ramach sympozjum w Jackson Hole. Szef FED stwierdził, że sytuacja ekonomiczna przeciętnego Amerykanina jest jeszcze daleka od tej sprzed pandemii, w związku z czym za właściwe uznaje kontynuowanie obecnej polityki pieniężnej. Ostatecznie indeks zakończył tydzień na poziomie 4509 punktów, osiągając wzrost 2,6% od początku sierpnia oraz 20% od początku roku. Wśród beneficjentów wzrostów znalazło się 7 z 11 sektorów amerykańskiej gospodarki. Najbardziej jednak zyskiwały sektory surowców energetycznych (7,3%) oraz finansowy (3,5%). Niewiele zyskał sektor technologiczny (1,4%), natomiast tracił sektor „utilites” (woda, gaz, prąd) notujący spadek o 2,1%, a korekty mniejsze niż 2% zaliczyły sektor handlu detalicznego, opieki zdrowotnej oraz nieruchomości. Zyskiwały więc sektory, które we wcześniejszym tygodniu „obawiały się” taperingu i kolejnej fali pandemii, aby w ostatnim tygodniu odreagować te obawy z nawiązką. Wśród spółek zyskujących znalazł się Devon Energy, który wzrósł o 18% pod wpływem podniesienia prognoz analityków, a także Zions Bancorp (finanse), który wzrósł o 8,7% na wieść o planowanym skupie akcji. Nieco mniejszym optymizmem wykazały się niemiecki DAX (+0,28%) oraz francuski CAC40 (+0,84%). W przypadku pierwszego zyskiwały przede wszystkim spółki motoryzacyjne i sektor bankowy, w przypadku drugiego zyskiwały banki oraz linie lotnicze i koncern Airbus. Podobnie jak w USA, tutaj również miało miejsce odreagowanie obaw z wcześniejszego tygodnia.
Szeroki indeks polskiego rynku akcji w zeszłym tygodniu zyskał 2,66%, z kolei indeks WIG20 wzrósł o pokaźne 3,02%, przebijając dotychczas silną barierę 2300 punktów. Analogicznie do światowych rynków, na polskim parkiecie również miało miejsce odreagowanie wcześniejszej presji. W WIG20 zyskiwały spółki związane z surowcami, czyli KGHM (+5,05%), JSW (+6,99%) oraz PKN (+3,00%). Oprócz tego dobra passa dana była również bankom, gdzie nawet największy z banków, PKO BP wzrósł o 5%, swoje odreagowanie otrzymała również branża retail, czyli CCC (+5,97%) i LPP (+1,79%). W dalszym ciągu zyskiwały również spółki energetyczne mające w perspektywie wyłączenie aktywów węglowych (Tauron oraz PGE). Jedyną spółką z WIG20, która w skali tygodnia zaliczyła spadek, było Dino, tracące nieznaczne 0,22% po publikacji dobrych, lecz nie idealnych kwartalnych wyników finansowych (pogorszeniu uległa marża brutto, w związku z wejściem w życie podatku handlowego).
W tym tygodniu opublikowane zostaną wstępne dane odnośnie sierpniowej inflacji z państw europejskich, w tym Niemiec, Francji, Polski oraz Strefy Euro jako całości. Ponadto dla Polski pojawi się finalny odczyt PKB za drugi kwartał. Z kolei środa minie pod znakiem sierpniowego indeksu PMI dla przemysłu dla całej UE oraz USA. Odczyt ten tworzony na podstawie ankiet stanowi wyprzedzający wskaźnik dotyczący sytuacji w przemyśle, opiera się bowiem o przewidywania managerów w firmach przemysłowych. Tym czasem za oceanem najbardziej intrygujące dane pojawią się w piątek; dotyczyć one będą zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, a w obecnym czasie odczyty te są uznawane przez FED za kluczowe w prowadzeniu polityki pieniężnej.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.