06-11-2023
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 października 2023 r.
Podsumowanie tygodnia
Na rynkach rozwiniętych zeszły tydzień upłynął znów w nastrojach korekcyjnych, a prym w tym wiodły przede wszystkim amerykańskie indeksy. Słabsze wyniki finansowe Google i Mety skutecznie ostudziły zapał do spółek technologicznych, przed którymi jawi się widmo dużych inwestycji w rozwój AI. Coś, co przynosiło duże wzrosty, teraz może działać w drugą stronę. Do tego jeszcze należy dołożyć jeszcze cały czas napiętą sytuację na Bliskim Wschodzie. NASDAQ skończył tydzień ze spadkiem o 2,1%, ale gdyby nie ratunek w postaci lepiej odebranych wyników Intela i Amazona, byłby większy spadek. S&500 zniżkował także o 2,1%. W Europie było już znacznie lepiej, bo DAX spadł o 0,9%, a CAC40 o 0,4%.
Zdecydowanie na plus znów wyróżniała się Warszawa. Pierwszy powyborczy tydzień był mocno zmienny i można było obawiać się o trwałość odbicia. Wygląda jednak, że migrujący między rynkami kapitał dostrzega atrakcyjność dużych spółek na GPW coraz bardziej, a wyceny rzędu 2-3x EV/EBITDA są skutecznym magnesem. Trwa więc re-rating i to w obliczu słabych nastrojów na parkietach rozwiniętych. Natomiast nieco niepokoju może budzić tylko mała szerokość rynku. Wzrosty koncentrowały się głównie na dużych spółkach (WIG20 urósł o 3,7%), gdzie dalej dobre wzrosty notował sektor bankowy, zwłaszcza po dobrych wynikach Aliora i Santandera. O prawie 5% rosły notowania Dino wspieranego dobrym raportem wynikowym konkurenta, czyli Jeronimo Martins. Im jednak niżej schodzimy, tym gorzej. mWIG40 urósł o 1,2%, korzystając także na bankach i energetyce. Z kolei sWIG80 minimalnie, bo o 0,03%, ale jednak spadł.
W tym tygodniu danych makro jest bardzo dużo, mimo Święta Zmarłych. Opublikowane już niższe wstępne odczyty inflacji HICP z Niemiec i Hiszpanii sugerują też niższą presję inflacyjną w strefie euro. Jednak to nie EBC, a Fed w tym tygodniu będzie podejmował decyzję o stopach procentowych, których prawdopodobnie nie zmieni. W piątek z kolei na rynek spłyną miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym oraz stopa bezrobocia. W międzyczasie jeszcze ważne dla sentymentu rynkowego powinny być usługowe i przemysłowe indeksy PMI z krajów europejskich (tylko przemysłowe), Chin, a z USA ich odpowiedniki – indeksy ISM.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.