30-10-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 października 2017 r.

Podsumowanie


Posiedzenie Rady Prezesów EBC było kluczowym punktem w ubiegłotygodniowym kalendarium ekonomicznym, a zarazem jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku. Decyzja o rozpoczęciu normalizacji polityki monetarnej Eurolandu stała się faktem. Program skupu aktywów zostanie ograniczony z 60 mld euro miesięcznie do 30 mld euro od początku nowego roku na okres 9 miesięcy. Niniejszy ruch można uznać za zgodny z oczekiwaniami rynku. Niemniej konferencja z udziałem Mario Draghiego była pełna gołębich stwierdzeń m.in. tych dotyczących gotowości do przedłużenia bądź rozszerzenia QE w razie takowej potrzeby. Ponadto warto dodać, że decyzja Rady Prezesów EBC nie była jednomyślna. Z kolei stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie i prawdopodobnie jeszcze długo nie ulegną zmianie. W efekcie dolar wyraźnie zyskał wobec euro, co też związane było z faktem, że rynek znacznie wcześniej wycenił potencjalne, jastrzębie ruchy banku. Gołębie aspekty były równocześnie impulsem do wzrostów europejskich indeksów giełdowych. W skali całego tygodnia francuski CAC40 zyskał 2,3%, a niemiecki DAX 1,7%. Zieleń dominowała również w Stanach – NASDAQ wzrósł o 1,1%, DJI zwyżkował o 0,5%, a S&P500 zyskał 0,2%. Na uwagę zasługuje także publikacja wstępnego, annualizowanego wzrostu PKB dla Stanów w trzecim kwartale. Odczyt na poziomie 3% wyraźnie przewyższył prognozy (2,5%).

W Polsce, w skali całego tygodnia wzrósł jedynie WIG20 (+0,9%). Indeksy średnich i małych spółek kierowały się na południe – mWIG40 stracił 0,2%, a sWIG80 skurczył się o 0,6%. W centrum uwagi rynku znalazły się raporty finansowe za trzeci kwartał spółek notowanych na GPW w Warszawie. O pozytywnym zaskoczeniu należy mówić w przypadku Lotosu, którego wyniki zdecydowanie przewyższyły oczekiwania rynku. Dobrze wypadło również sprawozdanie finansowe Orange Polska. Wyniki były zgodne z konsensusem, jednak pozytywna rewizja prognoz z zapowiedzią stabilizacji zysków została bardzo dobrze odebrana przez rynek. Z kolei za informację tygodnia należy uznać ogłoszenie wezwania przez Michała Sołowowa na akcje Synthosa. Miliarder planuje ściągnąć spółkę z giełdy. Inwestorzy poznali także protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Ten potwierdził, że rada nadal oczekuje kontynuacji polityki stabilizacji stóp procentowych.

Wydarzeniem obecnego tygodnia będzie posiedzenie FOMC, aczkolwiek rynek zakłada, że stopy procentowe zostaną podniesione dopiero w grudniu. Ponadto warto śledzić wydarzenia z Katalonii, w której sytuacja wyraźnie się zaostrza. Na uwagę zasługują również liczne i bardzo ważne odczyty makroekonomiczne ze strefy euro oraz ze Stanów (m.in. payrollsy). W tym tygodniu wyniki finansowe za trzeci kwartał zostaną zaprezentowane m.in. przez Millennium, GPW, czy też ING Bank Śląski.

Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Gdyby nie piątkowa, bardzo udana sesja indeks największych polskich spółek miałby za sobą kolejny tydzień dominacji niedźwiedzi. Tego dnia popyt zdecydowanie przeważał, o czym świadczy również bardzo dynamiczny wzrost wolumenu handlu. W efekcie indeks blue chipów zakończył miniony tydzień na poziomie 2488 pkt i pozostał w konsolidacji o ograniczeniach w okolicy 2420 pkt i 2560 pkt. Rynkowy pat trwa w najlepsze, co wydaje się być m.in. pokłosiem tego, że w szerszej perspektywie czasowej rejony 2550-2600 pkt stanowią bardzo ważny i wymagający opór.



Wykres 2. Orange Polska w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na wyróżnienie zasłużyły walory Orange Polska, które w skali całego ubiegłego tygodnia podrożały o 13,9%. Wzrostom towarzyszył skokowy przyrost obrotów handlowych. W rezultacie rynek przerwał korektę trwającą od początku września. Mimo wszystko po tak dynamicznych zwyżkach należy oczekiwać realizacji zysków przez część inwestorów. Najbliższe wsparcie stanowi poziom 5,40 PLN. Powrót do tendencji wzrostowej, która utrzymywała się w pierwszych ośmiu miesiącach bieżącego roku wymaga przełamania oporu na poziomie 6,1 PLN. Zadanie to nie będzie jednak łatwe, bowiem niniejsza bariera już w 2016 r. była zbyt wymagającą przeszkodą dla rynku.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry