30-12-2019
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 grudnia 2019 r.
Podsumowanie tygodnia
Ostatnie dni roku mijają spokojnie. Inwestorzy z ufnością czekają na oficjalny dokument fazy pierwszej porozumienia handlowego między USA a Chinami. Amerykański indeks S&P500 wzrósł w świątecznym tygodniu o 0,6%, niemiecki DAX o 0,1%, francuski CAC40 o 0,3%, a indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets o 1,0%. Warszawska giełda próbuje niemrawo nadgonić stracony rok – WIG20 wzrósł o 1,1%, WIG o 1,2%, a mWIG40 o 1,4%.
Mijający rok na globalnym rynku akcji był zdominowany przez dwa podstawowe czynniki – zwrot w polityce monetarnej głównych banków centralnych i polityka handlowa USA pod wodzą Donalda Trumpa. Pierwszy czynnik to reakcja na obawy inwestorów sprzed roku o brak reakcji Fedu na spowolnienie w gospodarce. Nowy prezes banku centralnego Jerome Powell zareagował jednak korzystnie dla akcji najpierw wstrzymując podwyżki stóp procentowych, a potem trzykrotnie je obniżając. Politykę monetarną poluzowano także w strefie euro i Japonii i na wielu innych rynkach. W efekcie w USA bezrobocie wciąż jest na minimalnym poziomie, płace oraz wydatki konsumenckie rosną a z nimi także zyski firm. Jednocześnie inflacja pozostaje niska, co daje bankowi centralnemu przestrzeń do ewentualnej dalszej stymulacji. Nie dziwne, że S&P500 zmierza do wzrostu w całym roku o ok. 30%. Co prawda eskalacje wojny handlowej z Chinami, ale także z innymi krajami, wywoływały nerwowe korekty na giełdach, ale te perypetie kończą się dobrze.
W porównaniu do Stanów Zjednoczonych polska giełda znajduje się w impasie, może też przez stabilną a wręcz betonową politykę monetarną RPP. Stopa zwrotu WIG i mWIG40 od początku roku oscyluje wokół zera, WIG20 jest na minusie, nawet po uwzględnieniu dywidend. Jednocześnie patrząc na pojedyncze spółki, widzimy ogromną zmienność. Aż 15 spółek z WIG20 zanotowało dwucyfrową zmianę procentową kursu akcji. Rekordowy wzrost, bo ok. 90%, dotyczył CD Projekt. Ponad 60% zyskał Play, a ok. 50% Dino i Orange. Z drugiej strony JSW spadł o ok. 70%, a ok. 40% straciły Alior, CCC i PGNiG. Jak widać po tej próbce, można stwierdzić, że zyskiwały przede wszystkim telekomy dzięki zakończeniu wojny cenowej na rynku. Traciły zaś spółki skarbu państwa, choć niekoniecznie w związku z polityką głównego udziałowca. W biznes JSW uderzyły przede wszystkim spadki cen węgla koksowego na globalnym rynku, zaś w Aliora realizujące się spektakularnie ryzyko kredytowe w postaci niespłaconych kredytów dla Ruchu, Kani czy Onico. Taka specyfika rynku giełdowego premiuje aktualnie aktywne zarządzanie oparte na selekcji emitentów, w przeciwieństwie do pasywnego inwestowania w zdywersyfikowany portfel akcji.
Nadchodzące dni na przełomie roku 2019 i 2020 przyniosą przede wszystkim finalne odczyty wskaźnika koniunktury PMI za grudzień dla przemysłu w głównych gospodarkach świata. Wstępne wyniki wskazują na kontynuację spowolnienia w tym dziale ekonomii, choć już z mniejszą dynamiką. Ostatni dzień roku jest wolny na niektórych rynkach (np. w Niemczech i Polsce), zaś 1 stycznia świętuje cały świat.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.