03-10-2022
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 października 2022 r.
Podsumowanie tygodnia
Bessa w tym roku na dobre zagościła na rynkach globalnych, a w Polsce jeszcze dodatkowo polityka pomaga umocnić panowanie rynku niedźwiedzia. Nastroje globalne psują przede wszystkim obawy o recesję w największych gospodarkach świata, przy braku możliwości wsparcia ze strony banków centralnych. Fed otwarcie mówi, że będzie podwyższał stopy zdecydowanie, nawet jeśli nie będzie miał wystarczająco dużo czasu na analizę spływających danych. Póki co jednak one nie są złe, natomiast inflacja jest wyższa niż się spodziewano. Na trajektorii rosnącej jest wciąż niemiecka inflacja, która we wrześniu wyniosła aż 10% r/r. EBC tak więc też nie ma dużego pola manewru. Sytuacja w Ukrainie pozostaje napięta – armia ukraińska prze naprzód, a w tle są groźby Putina użycia broni jądrowej. Jakby tego było mało, w trudnej sytuacji płynnościowej może być Credit Suisse. Efekty to spadek indeksów w USA i Europie Zachodniej o 1-2%.
Warszawa to zupełnie inna liga. WIG spadł tylko w zeszłym tygodniu o 4,4%, a największe spółki z WIG20 aż o 5,5%. Średnie i małe spółki zniżkowały o ponad 3%. GPW reaguje na globalny risk off, ale też newsy z kręgów rządowych powodują potężny spadek zaufania do polskiej legislacji. Chociaż prace nad windfall tax wciąż trwają to ujawnione plany zmroziły inwestorów – podatek w wysokości 50% powyżej 20% wzrostu zysku od średniej z lat 2018, 2019 i 2021 od wszystkich podmiotów gospodarczych zatrudniających ponad 250 pracowników to już uderzenie nie tylko w spółki SP z sektora węglowego czy energetycznego, ale pójście znacznie szerzej. W niektórych przypadkach podatek będzie wysokości kilkudziesięciu procent rynkowej kapitalizacji danej spółki. Nie dziwią zatem kilkunastoprocentowe spadki spółek. Allegro z kolei straciło po obniżeniu prognoz wyników. Wygląda na to, że zaufanie do GPW zostało mocno podkopane, a nawet jeśli ostateczna forma windfall tax będzie łagodniejsza, utraconą kapitalizację spółek może być trudno odzyskać.
W tym tygodniu danych makro będzie bardzo dużo, na czele z piątkowym raportem amerykańskiego Departamentu pracy, który poda dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym oraz o stopie bezrobocia we wrześniu. Wraca też po przerwie na upgrade metodologii raport ADP, który ma teraz lepiej przewidywać oficjalne dane. Poza tym jeszcze warto zwrócić uwagę na całą serię indeksów PMI dla przemysłu z krajów europejskich, która pojawiła się już w poniedziałek rano. Dane dla sektora usług pojawią się w środę. Z USA warto zwrócić uwagę na analogiczne indeksy PMI dla usług i przemysłu. RPP w środę zdecyduje o stopach procentowych, a w czwartek odbędzie się konferencja prezesa NBP. Może dostarczyć to sporo emocji, biorąc pod uwagę wystrzał inflacji we wrześniu powyżej 17%.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.