29-10-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 29 października 2018 r.

Podsumowanie


Można było się spodziewać, że wyniki spółek w USA będą dobre, bijące rynkowe oczekiwania, i to faktycznie się sprawdza. Można było się też spodziewać, że te dobre wyniki podtrzymają indeksy na Wall Street, a tym samym globalnie, na wyższych poziomach. To ostatnie jednak ewidentnie się nie sprawdza. Rynek szuka pretekstów do korekty, indeksy zmienności VIX osiąga bardzo wysokie poziomy, a na giełdach panuje nerwowość. Okazje do wyprzedaży spółek są często absurdalne, jak w przypadku spadku wyceny Amazona o 8% z powodu lekko słabszych przychodów, ale jednocześnie bardzo dobrej zyskowności. Generalnie można uznać, że nerwowość jest spowodowana wejściem w ostatnią fazę cyklu oraz rozpoczęcie przez Fed podwyżek stóp. Po wrześniowym posiedzeniu rynek nieco bardziej akcentuje jastrzębiość Fed, a ostatnie niezłe dane z USA, jak np. wzrost PKB za III kw. na poziomie 3,5% w ujęciu annualizowanym tylko potwierdzają te obawy.

W zeszłym tygodniu indeks S&P5000 stracił 3,94%, a NASDAQ 3,74%. Na tym tle spadek DJIA o 3% prezentuje się nieźle. Od szczytu amerykańskie indeksy są już 10% niżej. Tak duży spadek ze szczytów miał miejsce tylko jeszcze raz w przeciągu ostatnich 50 lat – w 1990 r., kiedy to maksymalny zasięg spadku wyniósł 20%. Inną prawidłowością jest to, że w obecnym cyklu podwyżek stóp rynek giełdowy był słaby bezpośrednio po każdej podwyżce stóp przez Fed, a ostatnią mieliśmy właśnie we wrześniu. Na plus natomiast należy zaliczyć stabilizację rentowności obligacji amerykańskich.

W Polsce sytuacja była słabsza niż w USA czy Europie Zachodniej. Spadek DAX czy CAC40 nie przekraczał 3%, tymczasem w Warszawie tylko relatywnie niezłe były małe spółki spadając o 2,22%. mWIG40 stracił już 3,77%, a liderem spadków były duże spółki – WIG20 zniżkował aż o 5,2%. Miało to zapewne związek ze wzrostem globalnej awersji do ryzyka i ucieczką zagranicznego kapitału, a WIG20, w przeciwieństwie do innych indeksów, jeszcze był powyżej wakacyjnych minimów. Póki co wsparcia w wynikach dla indeksu nie widać – CCC zaprezentowało kiepski rezultat, przez co spada o 10%.

Co prawda w tym tygodniu wypada nam dzień wolny dzięki Świętu Wszystkich Świętych, jednak jak to na przełomie miesięcy pojawią się ciekawe dane za październik. Dla Polski w środę poznamy przymiarkę do inflacji (spodziewamy się 1,8%), a w piątek indeks PMI dla przemysłu (prawdopodobnie znów nieco spadnie z 50,5 do 50,3). Odnośnie Stanów Zjednoczonych to przede wszystkim środowy raport ADP o zatrudnieniu w październiku. Europejski Bank Centralny poda we wtorek wstępne dane o wzroście PKB za III kwartał na kontynencie. Czwartek i piątek to także publikacje październikowych wskaźników PMI dla przemysłu w większości dużych gospodarek.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

WIG20 zaliczył trzeci z rzędu nieudany tydzień, przy czym spadki w minionych dniach przybrały już formę paniki, bo tak trzeba nazwać deprecjację indeksu o 5,2% w skali tygodnia. Ma to swoje poważne techniczne konsekwencje w postaci wybicia wakacyjnych minimów. Przebicie poziomu 2100 pkt. Otwiera drogę do testu psychologicznej bariery 2000 pkt. Tylko szybki ruch powrotny powyżej 2100 pkt byłby korzystny dla byków. Większe spadki może też hamować wyprzedania na RSI. Jednak WIG20 i tak jest w stanie spadać pod ciężarem braku popytu (obroty na spadkach są małe).



Wykres 2. Konsorcjum Stali w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Z powodu dominacji rynku niedźwiedzia na GPW wybór spółki tygodnia był utrudniony, ale w końcu zdecydowaliśmy się na Konsorcjum Stali, głównie ze względu na zachowanie kursu tej spółki na przestrzeni ostatnich tygodni. Po wyraźnym odbiciu kursu z poziomu 19 PLN do 29 PLN, obecnie, mimo tak ciężkiej sytuacji na szerokim rynku, kurs jedynie konsoliduje blisko ostatnich maksimów. Rozgrzany oscylator RSI właśnie się schłodził, ale wciąż utrzymuje się powyżej poziomu równowagi 50 pkt. Obroty maleją, sugerując przeczekanie słabszego okresu na rynku kapitałowym. Wsparciem dla kursu powinna być niska wycena i dobre wyniki. Spodziewamy się wybicia górą w kierunku oporu na poziomie 33 PLN.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry