30-07-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 29 lipca 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień przebiegał dalej raczej w korekcyjnych nastrojach. Przewaga lepszych danych w USA została wykorzystana przez inwestorów do racjonalizacji oczekiwań na tempo obniżek stóp, ale, co może dziwić, wyższe od oczekiwanych odczyty wskaźników PCE i PCE Core w piątek zaowocowały wzrostami indeksów przy Wall Street. Jako wytłumaczenie podawano tym razem fakt, że wiele wskazuje na bardzo miękkie lądowanie amerykańskiej gospodarki, której PKB w II kw. urósł, wg wstępnych danych, o 2,8% w ujęciu annualizowanym. Spodziewano się tylko 2% wzrostu. Piątkowa sesja pomogła zmniejszyć tygodniową skalę spadku indeksu S&P500 do 1,2%, a NASDAQ spadł o 2,3%. W Europie Zachodniej nastroje były lepsze, bo CAC40 spadł o 0,2%, a DAX nawet mocniej urósł, o 1,4%.

W Warszawie utrzymały się minorowe nastroje. Indeks WIG drugi tydzień z rzędu mocno zniżkował, tym razem o 2,5%, a ponownie spadki napędzały największe spółki. Wskazuje to na dalszą ewakuację z GPW kapitału zagranicznego jako pokłosie wzrostu ryzyka geopolitycznego po prawdopodobnej wygranej obozu Trumpa w USA. Indeks WIG20 spadł o 2,8%. Słabo zachowywały się banki, spółki surowcowe, a także konsumenckie, gdzie wyprzedaż napędziły dodatkowo słabe dane o sprzedaży detalicznej za czerwiec. Największy spadek był udziałem Dino (-14,6%) po słabych wynikach Jeronimo Martins pokazujących trudne otoczenie konkurencyjne. Na plus zachowanie Cyfrowego Polsatu (+12%) po dobrych rekomendacjach od analityków. Indeks mWIG40 spadł o 1,9%. W tych warunkach najlepiej wypadły notowania PKP Cargo (+13,5%) po informacjach o zwolnieniach 4 tys. pracowników, co zwiększa nadzieje na restrukturyzację kosztową spółki. O 6% odbiły notowania XTB, ale te pozostają wciąż 15% od swoich szczytów.

Tydzień na dobre rozpocznie się we wtorek, kiedy to na uwagę na pewno zasługują wstępne dane o dynamice PKB za II kw. ze strefy euro, a następnie wstępny wskaźnik inflacji konsumenckiej za lipiec z Niemiec. Z USA warto zwrócić uwagę na indeks cen nieruchomości S&P/Case Shiller, indeks cen nieruchomości FHFA oraz indeks zaufania konsumentów. W środę mamy wstępne dane o lipcowej inflacji z Włoch, Francji, ale przede wszystkim dla całej strefy euro. Z Polski GUS również poda szacunek CPI. Z USA najważniejszymi danymi będą raport ADP oraz indeks Chicago PMI, jednak oczy inwestorów będą już zwrócone w stronę wieczornej decyzji FOMC. Stóp nie zmieni, ale oczekuje się wskazówek co do wrześniowej decyzji i wskazania dalszych ruchów. Czwartek będzie dniem indeksów PMI dla przemysłu, m. in. z Niemiec, Francji, Polski, alei całej strefy euro. Z USA ważniejszym od indeksu PMI powinien być raport ISM dla przemysłu. Na koniec tygodnia poznamy najważniejsze dane w postaci miesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy - stopę bezrobocia i zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym za lipiec. Do tego jeszcze opublikowane będą finalne dynamiki zamówień na dobra trwałe oraz zamówienia w przemyśl.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 



Przewiń do góry