04-04-2022
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 28 marca 2022 r.
Podsumowanie tygodnia
Rynek przyzwyczaja się do tego, że wojna w Ukrainie prawdopodobnie potrwa długo. Konflikt staje się coraz bardziej brutalny, a negocjacje pokojowe nie rozpalają już emocji na rynkach. Świat finansów próbuje się odnaleźć w nowej rzeczywistości i idzie mu to całkiem dobrze. W minionym tygodniu przede wszystkim uwaga była skoncentrowana na bankierów centralnych z USA. Potwierdzały one jednak jedno - momentum amerykańskiej gospodarki jest mocne (i faktycznie to potwierdzają dane, chociaż ważny test będzie w tym tygodniu), a podwyżki stóp w tym momencie nie powinny jej zaszkodzić. Na takim też stanowisku stoi Fed, a publiczne wypowiedzi członków FOMC składają się na jeszcze bardziej jastrzębi wydźwięk. Zaczęło się od poniedziałkowej wypowiedzi J. Powella o gotowości na mocniejsze podwyżki stóp. Następnie kolejni członkowie FOMC, także z bardziej gołębiego obozu, potwierdzali te słowa w różny sposób. Ale z drugiej strony dla inwestorów oczywiste jest, że Fed nie będzie chciał zdusić wzrostu gospodarczego. USA jest też na dużo lepszej pozycji niż europejskie gospodarki. Efektem tego jest płynący do amerykańskich spółek kapitał. S&P500 wzrósł o 1,3%, a NASDAQ o 2%. Był to dalszy ciąg preferencji technologii i spółek wzrostowych. Z kolei w Europie największe parkiety niemiecki i francuski odnotowały spadki o 0,5% i 0,25%.
Na tym tle nieźle prezentowała się warszawska giełda. WIG wzrósł o 0,83%, ale nie oddaje to całej szerokości rynku. Słabsze były duże spółki – WIG20 wzrósł tylko o 0,33%, obciążony spadkami sektora bankowego, który to dużo waży w indeksie. Natomiast dobrze wyglądały spółki surowcowe, na czele z JSW (+7,7%), przy czym nowa strategia spółki została określona jako ambitna i być może mało realna, a ceny węgla koksowego zaczynają spadać, tak więc karta może się odwrócić. Dobry tydzień odnotował handel detaliczny – przede wszystkim na uwagę zasługuje wzrost o ponad 7% ceny akcji Dino, czemu pomogły dalsze fiskalne stymulacje (tym razem zapowiedź obniżki podatku PIT z 17 na 12%), ale też nieźle zachowały się CCC i LPP. Natomiast wzrosty o prawie 2% były udziałem małych i średnich spółek, w grupie których znalazły się zarówno te zyskujące na hossie cenowej na rynku stali i aluminium, zyskujące dzięki impulsom fiskalnym czy odrabiające straty kursowe wywołane wybuchem wojny.
W tym tygodniu danych makro będzie całkiem sporo, a część z nich ma na tyle duży kaliber, że mogą być istotne dla rynku nawet w obliczu tematu nr jeden, jakim pozostaje wojna w Ukrainie. Przede wszystkim będą to piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy – stopa bezrobocia i zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w marcu, wspierane przez indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu. Poza tym tego dnia opublikowana też będzie seria przemysłowych indeksów PMI dla krajów europejskich, w tym Polski. Z punktu widzenia polityki EBC, ważnym odczytem będzie też szacunek inflacji konsumenckiej ze strefy euro za marzec.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.