13-03-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 lutego 2023 r.

Podsumowanie tygodnia


Z pivotu Fedu powoli nic nie zostaje, rynek rozjeżdża te oczekiwania mocnymi danymi makro. W zeszłym tygodniu najpierw usługowe indeksy PMI z Europy i USA okazały się wyraźnie lepsze od oczekiwań, następnie inflacja konsumencka w Eurolandzie za styczeń okazała się być wyższa niż wstępny odczyt, a następnie jeszcze z minutek po ostatnim posiedzeniu FOMC przebijał się jastrzębi przekaz o podwyższonym ryzyku wysokiej inflacji. Członkowie FOMC w swoich kolejnych wypowiedziach mówili też o przyglądaniu się inflacji usług z wyłączeniem mieszkalnictwa, co ma pomóc uzyskać lepszy pogląd na inflację bazową. Tymczasem w drugiej połowie tygodnia otrzymali wyższe dane o wydatkach Amerykanów (a gorzej było z dochodami) i wysoki wskaźnik PCE i PCE core, który jest jedną z ulubionych miar inflacji przez Fed. W związku z powyższym tydzień przyniósł kontynuację wyprzedaży na giełdach – indeks S&P500 stracił 3,1%, a NASDAQ 3,8%.

Wyprzedaży nie oparła się warszawska giełda, chociaż jej skala była nieco mniejsza niż w USA, ale za to większa niż w Europie Zachodniej. Indeks WIG spadł o 2,3%, ciągnięty w dół przede wszystkim przez WIG20 z deterioracją o 2,8%. Tu było najbardziej widać migrację kapitału w odpowiedzi na wzrost ryzyka większych podwyżek stóp przez Fed (mówi się nawet o rozciągnięciu ich do 2024 gdyby inflacja była uporczywa). Mocno poszkodowane były spółki surowcowe, na czele z KGHM tracącym ponad 7%. Słabo wypadł sektor bankowy i odzieżowy. Najlepsze okazały się defensywne Pepco i Dino, tracące tylko ułamek procenta. Indeks mWIG40 spadł mniej, bo o 1,7%. Zieloną wyspą była tu deweloperka, na czele z Develią i Dom Development, a także spółki Asbis (+7,5% po dobrych wynikach IV kw. i nie tak złej sprzedaży w styczniu) oraz 11bit Studio (+8%). Najlepiej zachowywały się, jako grupa, małe spółki, których indeks sWIG80 spadł tylko o 0,1%.

W tym tygodniu rynek może szukać potwierdzenia dobrej (zbyt dobrej, aby liczyć na pivot Fedu?) sytuacji gospodarczej USA w dosyć sporej liczbie danych. Poza dynamikami wstępnymi zamówień na dobra trwałe podane zostanie wiele indeksów koniunktury, z których najważniejszymi będą indeks Chicago PMI, ISM dla przemysłu i ISM dla usług. Z Eurolandu z kolei opublikowane będą indeksy PMI dla przemysłu i usług, ale ważniejszy może okazać się szacunek inflacji konsumenckiej za luty. Z Polski GUS poda finalne dane o PKB za IV kw. Opublikowany też zostanie indeks PMI dla przemysłu.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry