27-02-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 lutego 2017 r.

Podsumowanie


Ubiegłotygodniowe kalendarium ekonomiczne nie było nader bogate, a najważniejsze światowe indeksy giełdowe nie odnotowały istotnych zmian. W Stanach, DJI wzrósł o 1%, S&P500 o 0,7%, a NASDAQ o 0,1%. W Europie, niemiecki DAX zyskał 0,4%, podczas gdy brytyjski FTSE250 stracił 0,6%, a francuski CAC40 skurczył się o 0,5%. Niezaprzeczalnie na miano wydarzenia tygodnia zasłużyła publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Dokument potwierdził jastrzębie nastawienie Komitetu. Co więcej, w minionym tygodniu wielu z przedstawicieli Fed w swoich wypowiedziach podkreśliło, że podwyżka stóp procentowych powinna nastąpić możliwie szybko. Jednak rynek wydaje się podchodzić z dystansem do zapowiedzi FOMC, co być może wynika z ubiegłorocznych doświadczeń oraz wciąż istotnej niepewności związanej z kształtem pakietu stymulacyjnego autorstwa Donalda Trumpa. Warto również zwrócić uwagę na wstępne odczyty amerykańskich indeksów PMI, które tym razem były zdecydowanie niższe od prognoz. Wskaźnik dla sektora przemysłowego wyniósł 54,3 pkt, a dla usługowego 53,9 pkt. Tymczasem indeksy PMI dla strefy euro były lepsze od oczekiwań i wyniosły 55,5 pkt oraz 55,6 pkt kolejno dla przemysłu i usług. Co więcej, inflacja CPI w Eurolandzie wyraźnie przyśpieszyła. Najnowszy odczyt na poziomie 1,8% był wyższy o 0,3 punktu procentowego od konsensusu. Niemniej, póki co nic nie wskazuje na to, aby rosnąca inflacja oraz coraz lepsze sygnały z europejskiej gospodarki miały znaleźć swoje odzwierciedlenie w jastrzębich decyzjach EBC.

Ubiegły tydzień po raz kolejny okazał się pomyślny dla inwestorów z Książęcej. W skali całego tygodnia, WIG20 zyskał 1,1%, mWIG40 umocnił się o 1,4%, a sWIG80 wzrósł o 1,6%. W centrum uwagi inwestorów znalazły się najnowsze wyniki finansowe spółek giełdowych. Z całą pewnością rozczarowały wyniki Eurocashu, którego zyski istotnie skurczyły się w stosunku do tych z 2015 r. Z kolei wyniki finansowe LPP okazały się zgodne z oczekiwaniami rynku. Inwestorzy poznali także styczniową stopę bezrobocia. Ta wzrosła do 8,6%. Mimo wszystko wynik okazał się być najniższym styczniowym odczytem od 26 lat, co potwierdza siłą polskiego rynku pracy.

W obecnym tygodniu w centrum uwagi rynku znajdą się dwie osoby: Donald Trump oraz Janet Yellen. Prezydent USA wystąpi w środę przed Kongresem, natomiast nieco wcześniej, we wtorek, prawdopodobnie przedstawi założenia reformy podatkowej. Z kolei w piątek odbędzie się przemówienie Janet Yellen, które może istotnie wpłynąć na oczekiwania rynku co do polityki monetarnej Fed. Co więcej, inwestorzy poznają liczne dane makroekonomiczne ze Stanów oraz z Eurolandu, jednak tym razem, pomimo pierwszego piątku miesiąca, bez payrollsów. Te zostaną opublikowane dopiero 10 marca.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Pierwsza część minionego tygodnia przyniosła kontynuację wzrostów indeksu WIG20, podczas gdy druga została zdominowana przez siły podażowe. Mimo wszystko w skali całego tygodnia indeks blue chipów zyskał, a jego wartość na piątkowym zamknięciu wyniosła 2212 pkt. Spadki, którym towarzyszył nieco niższy niż w ostatnim czasie wolumen obrotów, zostały zasygnalizowane przez wykupiony oscylator RSI. W przypadku kontynuacji korekty, rynek będzie najprawdopodobniej kierował się w kierunku najbliższych wsparć na poziomie 2200 pkt i 2100 pkt. Niemniej, wiele wskazuje na to, że w szerszej perspektywie rynek pozostanie pro – wzrostowy.



Wykres 2. Braster w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem warto zwrócić uwagę na spółkę Braster, której walory w ostatnim tygodniu podrożały o 30,2%. Po okresie konsolidacji, kurs poruszał się w wyraźnym trendzie spadkowym. To niewątpliwie efekt słabych wyników sprzedażowych w pierwszych miesiącach pełnej działalności firmy. Niemniej, najnowsza wycena spółki na poziomie 36,8 zł na akcję okazała się bardzo mocnym impulsem dla jej walorów. Dopiero opór w okolicy 24 zł okazał się barierą, która zatrzymała rynkową euforię. Niewykluczone, że w najbliższym czasie rynek będzie kontynuował realizację zysków, tym bardziej że mimo wszystko, perspektywy wzrostu obarczone są istotną niepewnością.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry