18-12-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 listopada 2023 r.

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień nie może być uznany za jakikolwiek barometr nastrojów, bo Amerykanie żyli już głównie długim weekendem i Świętem Dziękczynienia. Dodatkowo niewielka ilość danych makro zniechęcała do większej aktywności inwestycyjnej. Niemniej, przewaga wzrostów została utrzymana. Nie zmącił tego bardziej jastrzębi przekaz zawarty w protokole z posiedzenia EBC ani bardziej neutralny z protokołu FOMC, gdyż dyskusja odbywała się jeszcze przed kluczowymi danymi o inflacji CPI z USA. Indeks S&P500 poszedł w górę o 0,9%, a NASDAQ o 0,8%. Podobnie było w Europie Zachodniej, gdzie CAC40 zyskał 0,8%, a DAX zyskał 0,7%.

GPW wpisała się w ten klimat – mała aktywność, niskie obroty i brak chęci do podejmowania decyzji. Ale siłą rozpędu jakoś to poszło. WIG zyskał 0,5%, przy czym teraz szeroki rynek był już koniem pociągowym. Indeks mWIG40 zyskał aż 2,3%, a sWIG80 poszedł w górę o 1,5%. Siła mWIG-u była rozproszona – wyraźnie zyskiwała energetyka dzięki informacjom o pozytywnych dla sektora pomysłach potencjalnego nowego rządu koalicyjnego w kwestii stawek za energię elektryczną. Dobrze wyglądali deweloperzy, pogorszenie pogody sprzyjało kursowi CCC, dobrą passę po wynikach kontynuował Auto Partner, swoje dołożył też sektor bankowy. Z kolei WIG20 niemal nie zmienił swojej wartości. Dobze wyglądała energetyka, ale najbardziej spektakularny wzrost odnotowało zdołowane Pepco, rosnąc o 15%. Na drugim biegunie było JSW. Tu przede wszystkim gorsze od oczekiwań wyniki za III kw. w otoczeniu wysokich cen węgla koksującego, ale i bardzo wysokich kosztów, pokazały problemy spółki na wielu poziomach. Rezultatem był spadek kursu aż o 17%.. Poza tym korekcie poddały się jeszcze większe banki, co także ciążyło indeksowi.

W tym tygodniu kalendarium makro jest dosyć bogate. Do najważniejszych danych z Eurolandu należeć będzie bez wątpienia wstępna inflacja konsumencka za listopad, a zaraz obok indeksy PMI dla sektora przemysłu. Indeksy PMI dla usług i przemysły poznamy także z Chin. Z kolei z USA kluczowe odczyty to indeksy Chicago PMI oraz ISM dla przemysłu, a także kilka indeksów branżowych, jak np. cen nieruchomości. Poza tym jeszcze sporo jest zaplanowanych wypowiedzi bankierów centralnych, w tym szefów EBC i Fed.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry