14-07-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 czerwca 2022 r.

Podsumowanie tygodnia



To był tydzień z dosyć niejasnym przekazem płynącym z rynków giełdowych, bowiem w Europie mieliśmy różne zachowanie indeksów, ze wzrostem o ponad 3% na CAC40 i neutralnym DAX-em. Z jednej strony słabe dane makro (np. wstępne indeksy PMI dla usług i przemysłu z Niemiec i Francji) wskazują na rosnące ryzyko recesji, a z drugiej strony w takich warunkach być może EBC będzie bardziej skory do utrzymywania niskich stóp procentowych. Kluczowe jednak wydaje się być to, co za Oceanem. Rynki bały się bardzo jastrzębich wystąpień przed Kongresem szefa Fed, tymczasem zostały one odebrane jako umiarkowane, z jednak uwzględnieniem ryzyka recesji w USA i chęcią jej uniknięcia, jeśli będzie to możliwe. Rentowności amerykańskiego długu tąpnęły, a na Wall Street dało się zdecydowanie odczuć odbicie. Na pierwszym miejscu był sektor technologiczny ze wzrostem NASDAQ-a o 6,6%. Indkeks S&P500 też jednak wzrósł niewiele mniej, bo o 5,5%, a więc odbicie było szerokie. To jeszcze nie jest zmiana na rynek byka, a wiele będzie zależało od nastawienia FOMC, jednak w historii po tak spadkowej pierwszej połowie roku, zwykle w drugiej indeksy amerykańskie rosły.

W Warszawie sytuacja była również niejasna. Indeks WIG wzrósł o 0,7%, ale napędzany praktycznie tylko średnimi spółkami. Indeks mWIG40 wzrósł o 2,2%, a tym razem pomogły te sektory, które wcześniej były dla niego dużym obciążeniem. Mocne odbicie zaliczyły takie spółki jak Livechat, Ten Square Games, DataWalk czy Wirtualna Polska, a więc sektor technologiczny czy e-commerce. WIG20 zyskał tylko 0,3%, a prym w nim wiodło Allegro z prawie 14-procentowym wzrostem. Na fali spekulacji o możliwej sprzedaży infrastruktury i po dużej wyprzedaży o 12% odbił Cyfrowy Polsat. Nawet nieźle prezentował się sektor bankowy, natomiast obciążeniem był sektor surowcowy, na czele z JSW i KGHM.

W tym tygodniu w planach jest sporo wypowiedzi publicznych bankierów centralnych, w tym prezesa Fed i szefowej EBC. Będą mieli co komentować, bo z danych makro na pierwszy plan wybijają się wstępne odczyty inflacji w krajach strefy euro, co w połączeniu zaowocuje publikacją inflacji konsumenckiej dla całej strefy euro za czerwiec. Oprócz tego podane zostaną indeksy PMI dla przemysłu z krajów europejskich, w tym z Polski. Z USA na pierwszy plan wybijają się publikacje indeksów ISM dla przemysłu oraz Chicago PMI. Sporo będzie też lokalnych indeksów koniunktury. Dane makro z USA są teraz szczególnie ważne w kontekście oceny tego, czy w lipcu Fed podwyższy stopy o 75 pb. czy jednak tylko o 50 pb.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry