27-07-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 lipca 2021 r.

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień nie obfitował może w dużą zmienność, ale to wystarczyło, aby na amerykańskich indeksach zobaczyć rekordowe poziomy, a głownie stało się to za sprawą piątkowej dobrej sesji, szczególnie dla największych spółek technologicznych. Akurat im widmo pandemii nie jest straszne, a dodatkowo sezon publikacji wyników spółek amerykańskich ponownie sprzyja bykom. Lwia większość spółek raportuje lepsze zyski. Dodatkowo po Fedzie oczekuje się, mimo wysokiej inflacji, gołębiego podejścia, o czym przekonywał wcześniej prezes Fed J. Powell Kongres. Najwyraźniej udało mu się przekonać inwestorów, gdyż technologiczny NASDAQ wzrósł w minionym tygodniu o prawie 3%, a S&P500 o prawie 2%. Nieco gorzej, ale też zielono, było na głównych parkietach europejskich, wspieranych mocnym odczytem indeksów PMI z Niemiec – francuski CAC40 poszedł w górę o 1,7%, a niemiecki DAX o 0,83%.

W Warszawie tym razem przeważały spadki. Indeks WIG zniżkował o 0,21%, a najgorsze były małe spółki spadające o 0,8%. Zaraz za nimi, ze spadkiem o 0,7%, uplasował się WIG20, a minimalnie na plusie tydzień zakończył mWIG40. Upatrywać tego można w stosunkowo małej reprezentacji spółek technologicznych na GPW, do których obecnie następuje ponownie rotacja, bo jednak ryzyko czwartej fali pandemii na jesieni jest spore. Udana premiera gry The Witcher: Monster Slayer nie uratowała kursu CD Projektu (-4%), gdyż skala projektu nie uzasadnia wciąż wyceny CD Projektu. Oceny flagowego produktu – Cyberpunka 2077 – na konsole nie poprawiają się.  Pod presją znalażly się notowania rafinerii, z czego najwięcej bo aż 6,4% stracił PKN Orlen. Słabo radził sobie tez PGNiG, natomiast na rosnących cenach miedzi zyskał KGHM (+1,8%). Po piątkowym newsie o zawarciu porozumienia spółek z sektora w zakresie współpracy do wydzielenia aktywów węglowych do NABE sporo zyskały spółki energetyczne, dzięki czemu tTauron tydzień zakończył wzrostem o 2,2%, a PGE o 2,7%.

W tym tygodniu zaplanowana jest duża ilośc publikacji makro. Już w poniedziałek opublikowany został indeks Instytutu Ifo z Niemiec, który okazał się nieco gorszy od oczekiwań. W dalszej części tygodnia zwracają uwagę dane o szacunkowej inflacji z państw strefy euro, a także dla całej strefy euro za lipiec, co będzie pomocne w ocenie perspektywy polityki pieniężnej EBC. Z USA zaprezentowana zostanie wstępna dynamika PKB za II kw., a także indeks Chicago PMI oraz raport Uniwersytetu Michigan. Najważniejsze jednak okazać się może środowe posiedzenie FOMC – zmian w stopach procentowych nie będzie, ale rynek dostanie, przynajmniej częściową, odpowiedź na pytanie o podejście Fed do zacieśniania polityki pieniężnej z jednej strony w dobie rosnącej inflacji, z drugiej zagrożenia związanego z potencjalną kolejną falą pandemii.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry