01-03-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 lutego 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Za nami kolejny udany tydzień na globalnych rynkach akcji. Największe wzrosty obserwowano za naszą zachodnią granicą (DAX +1,40%, CAC +1,22% Euro Stoxx 50 0,90%). Zwyżki, choć nie tak duże obserwowano również na giełdach w Stanach Zjednoczonych (S&P 500 +0,62%, Nasdaq +0,74%, Dow Industrial +0,57%), jak również na warszawskich parkietach (WIG 20 +0,75%, WIG 0,77 %, mWIG40 +1,28%).

Początek poprzedniego tygodnia rozpoczął się dość sennie. Z uwagi na świeto w USA (President’s Day) rynki europejskie nie mogły znaleźć dobrego pomysłu na wzrosty. Indeksy zamykały się na lekkich plusach, a najlepszym rynkiem okazał się rynek włoski, gdzie inwestorzy nabywali akcje w sukurs zapewnieniom lidera ruchu Pięciu Gwiazd o stabilności koalicji rządowej. W Polsce obserwowaliśmy spadki głównych indeksów. Między innymi dzięki słabej postawie walorów JSW (obawa o emisję akcji) i PGE. Wtorek również nie przyniósł inwestorom powodów do radości. W Europie, podobnie jak w Polsce obserwowaliśmy minusy. Napędzane głównie przez sektor bankowy (słabe wyniki HSBC, oraz Santander Polska). W USA inwestorzy powrócili do handlu zachęceni do kupna akcji dzięki słowom prezydenta Trumpa o możliwym wydłużeniu deadline’u na zawarcie umowy handlowej z Chinami. W środę rynki europejskie pięły się w górę znacząco w oczekiwaniu na minutki FED. W Polsce indeksy również zakończyły sesje wysoko po zielonej stronie. Najsilniej rosły walory PKN oraz spółki surowcowe. Opublikowane minutki okazały się niejednoznaczne. Wyczytać z nich można było niezdecydowanie co do kwestii podwyżek w 2019. Dobrą informacją było to, że większość bankierów chce zatrzymania zacieśniania bilansu z końcem roku. Czwartek był dniem ochłodzenia sentymentu do akcji. Po fatalnych odczytach dla niemieckiego przemysłu DAX ponownie znalazł się na oporach. Oliwa do ognia dolana zastała z nad Atlantyku. Głównie przez słabe odczyty marko (sprzedaż domów oraz zamówienia na dobra trwałe okazały się poniżej konsensusu). W Polsce warszawska giełda oddała cały środowy wzrost. Na całe szczęście piątek okazał się szczęśliwym dniem dla posiadaczy akcji. W oczekiwaniu na pozytywny wydźwięk spotkania Xi – Trump inwestorzy nabywali akcje. WIG zamknął się na +0,56. Do łask wróciły spółki surowcowe. Spotkanie może nie zakończyło wojny handlowej ale po pierwsze przedłużyło trwające zawieszenie broni, po drugie zapowiedziane zostało kolejne spotkanie (najprawdopodobniej w marcu) na którym nie wykluczone, że dojdzie do parafowania umowy pomiędzy USA, a Chinami.

Weekendowy wydarzeniem była konwencja partii PIS, podczas której zapowiedziano objęcie programem 500+ także pierwszego dziecka oraz „trzynastka” dla emerytów (póki co tylko w 2019 r.). Koszt całego programu szacowany jest na 35-40 mld PLN. W obecnej sytuacji budżet państwa na to stać, ale realizacja programu odbędzie się kosztem większego deficytu, aczkolwiek i tak poniżej 3% PKB. W ślad za tą informacja analitycy wskazywali następujące spółki jako głównych beneficjentów nowego pakietu stymulującego partii rządzącej: CCC, LPP czy Dino.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry