25-11-2024
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 listopada 2024 r.
Podsumowanie tygodnia
Miniony tydzień był umiarkowania optymistyczny dla inwestorów giełdowych, przy czym dalej rysuje się przewaga USA nad Europą. Gospodarka unijna może mocno ucierpieć na propozycjach ceł forsowanych przez prezydenta elekta D. Trumpa. Dodatkowo jeszcze Stary Kontynent dotknięty został eskalacją działań wojennych Rosji i Ukrainy. Ataki ukraińskie w głębi Rosji spotykały się z odpowiedziami rosyjskimi i zmasowanymi atakami rakietowymi, w tym rakietami nowego typu. Do tego Rosja straszy jeszcze potencjałem nuklearnym. Chociaż zapewne na straszeniu się skończy, dla inwestorów giełdowych i tak oznacza to wzrost awersji do ryzyka. W tych warunkach strata CAC40 rzędu 0,3%, a wzrost DAX-a o 0,5% to i tak sukces. W USA było jednak znacznie lepiej – mimo spadającej szansy na obniżkę stóp w grudniu przez FOMC, indeks S&P500 zyskał 1,6%, a NASDAQ poszedł w górę o 1,7%.
Początek tygodnia był fatalny dla GPW, ale ostatecznie indeksy zdołały odrobić straty i nawet wyjść na lekki plus. WIG zyskał 0,2% przy małych różnicach między poszczególnymi indeksami dużych, małych i średnich spółek. WIG20 zyskał 0,24%, mWIG40 0,1% i podobnie sWIG80. W WIG20 zdecydowanie pozytywnie wyróżniały się notowania Cyfrowego Polsatu, który zyskał aż 16% dzięki lepszym od oczekiwań wynikom i optymistycznemu spojrzeniu na kolejne kwartały. O ponad 7% w górę poszły też akcje LPP. Być może był to wpływ pogody, który także mógł napędzać notowania CCC (+6%), ale rynek też mógł wreszcie zacząć doceniać wcześniejsze sygnały ze strony LPP o mocnej sprzedaży mimo słabych danych o sprzedaży detalicznej w całej gospodarce. Słabo zachowywały się banki, a z racji ich wagi w cały indeksie to mocno odbiło się w wyniku całego WIG20.
Początek tego tygodnia przyniósł lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej z Polski, co jest wsparciem dla giełdy. Indeks Ifo z Niemiec wypadł blisko oczekiwań. W dalszej części dnia publikowany będzie jeszcze indeks Dallas Fed dla przemysłu. We wtorek GUS poda dynamikę sprzedaży detalicznej w Polsce, co może mieć największy wpływ na spółki zależne od siły konsumenta. Po południu z kolei warto zwrócić uwagę na całą serię danych z USA - indeksy cen domów S&P/Case-Shiller, cen nieruchomości FHFA, Fed z Richmond i zaufania konsumentów. W środę zdecydowanie warto zwrócić uwagę na raport o wydatkach i dochodach Amerykanów wraz z ważną miarą inflacji w postaci wskaźnika PCE. Poza tym opublikowana zostanie rewizja dynamiki PKB za III kw. oraz wstępne dynamiki zamówień na dobra trwałe. Poznamy także tygodniową liczbę nowych bezrobotnych, a wieczorem minutki z ostatniego posiedzenia FOMC. W czwartek płynność będzie niższa z racji Święta Dziękczynienia w USA. Z danych makro mamy finalną dynamikę PKB za III kw. z Polski oraz wstępną inflację konsumencką za listopad z Niemiec. W piątek w USA sesja będzie skrócona, a z racji długiego weekendu raczej nie ma co liczyć na dużą aktywność tamtejszych inwestorów. Z ważnych dla eurodolara danych na pewno warto przyjrzeć się inflacji konsumenckiej w wersji wstępnej za listopad z całej strefy euro, a po południu ważny będzie indeks Chicago PMI. GUS poda też wstępny odczyt inflacji CPI za listopad.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.