25-07-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 lipca 2016 r.

Podsumowanie


Wiele wskazywało na to, że negatywne efekty krwawych wydarzeń z Turcji będą odczuwalne także na najważniejszych światowych parkietach. Tymczasem próba zamachu stanu oraz jej dalsze następstwa nie wpłynęły na globalny sentyment rynkowy. W skali całego tygodnia, brytyjski FTSE250 umocnił się o 1,5%, niemiecki DAX o 0,8%, a francuski CAC40 o 0,2%. W Stanach, NASDAQ zwyżkował o 1,4%, S&P500 o 0,6%, a DJI o 0,3%. Wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie Rady Prezesów EBC. Te jednak nie wywołało wielu emocji na rynku. Stopy procentowe pozostały niezmienione. Podczas konferencji Mario Draghi zwracał uwagę na niepewność jaką generuje Brexit, jednakże równocześnie podkreślił gotowość do użycia wszystkich dostępnych instrumentów, jeżeli tylko zajdzie taka konieczność. Inwestorzy poznali również szereg najnowszych danych makroekonomicznych. O sporym rozczarowaniu należy mówić w kontekście odczytów europejskich indeksów ZEW, które okazały się znacznie niższe od oczekiwań rynku. Lipcowe wartości wstępnych indeksów PMI dla strefy euro wyniosły kolejno 51,9 pkt oraz 52,7 pkt kolejno dla sektora przemysłowego i usługowego. W czerwcu oba wskaźniki osiągnęły wartość 52,8 pkt. W Stanach nie zawiodły dane z rynku nieruchomości. Ponadto, wskaźnik indeksów wyprzedzających osiągnął wartość 0,3% wobec oczekiwań na poziomie 0,2%. Z drugiej strony, odczyt indeksu Fed z Filadelfii okazał się daleki od konsensusu rynkowego (-2,9 pkt. wobec 5 pkt).

Ubiegły tydzień po raz kolejny przyniósł wzrosty na warszawskim parkiecie. W skali całego tygodnia, WIG20 wzrósł o 1,9%, mWIG40 o 3%, a sWIG80 o 1,2%. Z całą pewnością wsparciem okazały się najnowsze dane ekonomiczne, których odczyty pozytywnie zaskoczyły. Poziom przeciętnych wynagrodzeń wzrósł o 5,3% rdr wobec oczekiwań na poziomie 4,5%. Dynamika produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej wyniosła 6% rdr oraz 4,6% rdr. Na GPW w Warszawie rozpoczął się sezon wynikowy. W minionym tygodniu swoje sprawozdanie finansowe za drugi kwartał 2016 roku opublikował PKN Orlen. Wyniki okazały się istotnie wyższe od tych z zeszłego roku, jednakże były nieco niższe od oczekiwań rynku.

Wydarzeniem obecnego tygodnia będzie posiedzenie FOMC, który podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Rynek nie spodziewa się zmian. Ponadto, w Stanach odbędzie się publikacja wzrostu PKB w drugim kwartale 2016 roku oraz indeksów Conference Board i Chicago PMI. Inwestorzy poznają także stopę bezrobocia dla strefy euro oraz Polski. Co więcej, warto na bieżąco śledzić kolejne prezentacje kwartalnych wyników spółek notowanych na europejskich, amerykańskich oraz polskich parkietach.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Miniony tydzień był drugim z rzędu, w którym indeks największych spółek poruszał się w kierunku północnym. W efekcie WIG20 zakończył piątkowe notowania na poziomie 1792 pkt. W pierwszej części tygodnia wzrostom towarzyszył bardzo wysoki wolumen obrotów, który wraz ze zbliżaniem się indeksu do psychologicznej granicy 1800 pkt systematycznie zniżkował. Oscylator RSI pozostał neutralny, natomiast oscylator MACD po wskazaniu sygnału kupna zaczął dynamicznie zwyżkować. W obecnym tygodniu WIG20 może ponownie testować granicę 1800 pkt. Przełamanie będzie najprawdopodobniej zapowiedzią dalszych wzrostów.



Wykres 2.Integer w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem warto zwrócić uwagę na walory Integera, które w skali tygodnia podrożały o blisko 23%. Cena akcji znajduje się w długoterminowym trendzie spadkowym. W ubiegłym tygodniu kurs zdołał odbić się od tegorocznego dołka. Wzrostom towarzyszył wysoki wolumen obrotów. Niemniej jednak, opór na poziomie 40 zł okazał się zbyt solidną barierą. Oscylator RSI po wskazaniu sygnału kupna zaczął dynamicznie rosnąć. Niewykluczone, że rynek jest jeszcze zbyt słaby, aby kontynuować dalszy rajd w kierunku północnym. Ewentualnym wsparciem jest poziom 34 zł.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry