25-06-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 czerwca 2018 r.

Podsumowanie


W ubiegłym tygodniu globalny sentyment rynkowy był zdecydowanie niedźwiedzi. W skali całego tygodnia DJI stracił 2%, S&P500 0,9%, a NASDAQ 0,7%. Z kolei w Europie niemiecki DAX osunął się o 3,3%, a francuski CAC40 o 2,1%. Wojna handlowa stała się faktem, a Donald Trump grozi nałożeniem kolejnych taryf celnych. Z drugiej strony pojawiły się pogłoski, że Biały Dom chce powrócić do negocjacji z Chinami. Nieobliczalna polityka prezydenta USA wprowadza niepokój na globalnych rynkach finansowych, tym bardziej że konflikt ws. handlu dotyczy nie tylko Stanów i Chin, ale również UE. O pozytywnym zaskoczeniu, które jednak zostało przyćmione przez politykę należy mówić w przypadku wstępnych odczytów indeksów PMI dla strefy euro. W ostatnich miesiącach niniejsze publikacje systematycznie zawodziły. Tym razem wskaźnik dla sektora przemysłowego wpisał się w rynkowy konsensus (55 pkt), podczas gdy w przypadku sektora usług przewyższył prognozy – 55 pkt vs 53,7 pkt. Z drugiej strony zawiodła wielkość przemysłowego indeksu PMI dla Stanów – 54,6 pkt vs 56,5 pkt (prognoza). Warto także zwrócić uwagę na decyzję OPEC i Rosji o zwiększeniu dziennego wydobycia ropy o zaledwie 600 tys. baryłek. Oczekiwania były najwyraźniej znacznie większe, gdyż w ubiegłym tygodniu cena czarnego złota zwyżkowała.

Ryzyko polityczne, jastrzębia polityka najważniejszych banków centralnych, czy też zwyżkujące ceny ropy naftowej – to czynniki, które wyraźnie uderzają w sentyment rynkowy wokół rynków emerging markets. W rezultacie postawa polskiej giełdy pozostaje słaba. Miniony tydzień przyniósł kontynuację spadków głównych indeksów na warszawskim parkiecie. W skali ostatnich pięciu dni sesyjnych WIG20 stracił 1,8%, mWIG40 zniżkował o 1,6%, a sWIG80 osunął się o 3,8%. Polskiej giełdzie niewiele pomogły bardzo dobre odczyty makroekonomiczne: majowa dynamika sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej wyniosła kolejno 7,6% rdr i 5,4% rdr wobec oczekiwań na poziomie 6,6% rdr i 3,5% rdr. Dobrze wypadły również dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach, które potwierdziły solidną kondycję rodzimego rynku pracy. Wiele wskazuje na to, że polska gospodarka zdoła utrzymać wysokie tempo wzrostu PKB. Niemniej to zbyt mało, aby koniunktura na GPW w Warszawie uległa poprawie, zwłaszcza że ta w znaczącym stopniu zależy od kapitału zagranicznego.

W bieżącym tygodniu warto zwrócić uwagę na odczyty ze Stanów: publikacje indeksów Conference Board i Chicago PMI, dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku, finalny odczyt PKB dla pierwszego kwartału 2018 r., czy też tempo wzrostu dochodów i wydatków Amerykanów. Inwestorzy poznają także kilka istotnych wielkości z Eurolandu: indeksy nastrojów, czy też wskaźnik HICP. Na uwagę zasługują również dzisiejsze publikacje niemieckiego indeksu Ifo oraz polskiej stopy bezrobocia.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Za nami kolejny tydzień, w którym to presja podażowa pozostała naprawdę silna. Dominacja niedźwiedzi jest wyraźna, toteż WIG20 systematycznie ustanawia nowe lokalne dołki. Indeks największych polskich spółek zakończył miniony tydzień na poziomie 2162 pkt. Kolejne wsparcie stanowi poziom 2100 pkt. Oscylator RSI nadal pozostaje neutralny i pozostawia przestrzeń do dalszej potencjalnej wyprzedaży. Innymi słowy, bessa trwa w najlepsze. Co więcej, trudno wskazać silne argumenty, które mogłyby zmienić niniejszy obraz.



Wykres 2. ING BSK w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na wyróżnienie zasłużyła spółka ING BSK. Co prawda w skali całego ubiegłego tygodnia walory tego banku podrożały o zaledwie 3,7%, aczkolwiek wynik ten należy uznać za bardzo solidny w obliczu trwającego rynku niedźwiedzia. Kurs akcji poruszał się w długoterminowym trendzie wzrostowym. Od początku bieżącego roku rynek znajduje się jednak w fazie korekty. Ostatnie odbicie, zasygnalizowane przez wykupione oscylatory techniczne daje szanse na zakończenie okresu realizacji zysków. Niemniej póki co, siła byków nie została potwierdzona przez poziom obrotów, który był niski. Kluczowym wyzwaniem dla rynku pozostaje pokonanie psychologicznej bariery 200 PLN. Historyczny szczyt znajduje się na poziomie 221,34 PLN.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry