09-08-2023
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 24 lipca 2023 r.
Podsumowanie tygodnia
Miniony tydzień okazał się spokojny dla rynków kapitałowych, które raczej lekko rosły. Wyjątkiem był tu NASDAQ, gdzie obawy o przegrzanie rynku i zestaw słabszych wyników spółek wywołały korektę. Jednak spadek o 0,6% to tak naprawdę tylko jej symboliczny wymiar. Indeks S&P500 urósł o 0,7% i podobnie zachowywały się parkiety w Europie Zachodniej. Zbliżająca się (już w tę środę) decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych jest głównym czynnikiem – po jeszcze słabszych odczytach dynamik produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej rynek tym bardziej spodziewa się złagodzenia przekazu Komitetu dotyczącego kolejnych podwyżek stóp. Stoi to też w zgodzie z trendem na inflacji CPI, która spadła już do 3%.
W Warszawie optymizm był zdecydowanie większy. WIG urósł o 1,5%, napędzany przede wszystkim siłą średnich spółek – mWIG40 wzrósł o 3,1%. Dalej całkiem dobrze prezentował się sektor bankowy, ale to już nie on stanowił główną siłę pociągową giełdy. Tym razem była to energetyka – PGE rosła o ponad 15%, Tauron o ponad 20%, a Enea aż o ponad 30%. Było to spowodowane korzystną wyceną aktywów węglowych na potrzeby ich przeniesienia do NABE. Ogólnie news ten spowodował jakiś wzrost zaufania do spółek Skarbu Państwa, bo wzrostem o ponad 5% mógł pochwalić się też Orlen. Ze średnich spółek na uwagę zasługuje jeszcze Budimex. Jego pozycja lidera w budownictwie została wreszcie doceniona przez rynek i kurs, po wzroście o 14,7%, prawie zrównał się wyceną z najbardziej optymistyczną rekomendacją jednego z domów maklerskich.
Bieżący tydzień póki co dostarczył danych o słabszej koniunkturze w usługach i przemyśle strefy euro, mierzonymi indeksami PMI. W dalszej części dnia jeszcze zaplanowano publikację tych danych dla USA. Natomiast w perspektywie całego tygodnia najważniejsze będzie posiedzenie FOMC ze spodziewaną podwyżką stóp p 25 pb., ale i łagodniejszym komunikatem dotyczącym przyszłości. Taki sam ruch podwyższający ma wykonać EBC. Z danych makro natomiast istotne jeszcze będą odczyty wstępne dla inflacji konsumenckiej z Francji i Niemiec, indeks Ifo z Niemiec, a z USA cała seria danych, począwszy od indeksów koniunktury w budownictwie, przez dynamikę PKB za II kw, a skończywszy na raporcie o wydatkach Amerykanów.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.