25-06-2019
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 24 czerwca 2019 r.
Podsumowanie tygodnia
Akcje w USA zakończyły trzeci wzrostowy tydzień z rzędu, a indeksy S&P 500 (2,2%) i Dow (2,41%) zamknęły się na nowych rekordowych poziomach. Głównym katalizatorem wzrostu zarówno obligacji, jak i akcji, była Rezerwa Federalna, sygnalizująca otwarcie na obniżki stóp w tym roku. Komitet usunął poprzednie oświadczenie o cierpliwości w ustalaniu poziomu stóp, co oznaczało, ich utrzymanie na stałym poziomie przez pewien czas, i dodał, że będzie działać w celu wsparcia wzrostu gospodarczego. Inne banki centralne również zmierzają w kierunku luźniejszej polityki pieniężnej, co doprowadziło do niższych rentowności obligacji na całym świecie i zwiększenia apetytu na ryzyko. Po kryzysie finansowym w 2008 r. giełdy w USA po raz pierwszy osiągnęły rekordowe poziomy w roku 2013. Od tego czasu indeksy w USA ustanawiały rekordy notowań 225 razy (14% wszystkich dni handlowych), co wskazywać może, że nowe maksima nie są oznaką wyczerpania potencjału wzrostowego. Mocne fundamenty gospodarcze w połączeniu z korzystnym środowiskiem stóp procentowych, stanowią doskonałe otoczenie do inwestycji w akcje. W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się większej zmienności lecz kierunkiem dla kursów akcji wciąż pozostaje północ.
Europejskie indeksy mogły zaliczyć poprzedni tydzień do bardzo udanych. Indeks STOXX Europe 50 (2,6%), niemiecki indeks DAX (2,01%), francuski CAC (2,99%) zyskiwały, po tym jak prezes EBC, Mario Draghi, zasygnalizował, że ECB może sięgnąć po instrumenty stymulujące europejską gospodarkę już w lipcu. Warunkiem jest dalszy, niemrawy powrót do wzrostu gospodarczego w strefie euro.
Największe indeksy w Polsce również notowały wzrosty w poprzednim tygodniu (WIG 0,58%, WIG20 0,96%). Spora w tym zasługa walorom Orange Polska (10% wzrost po podwyżkach cen pakietów Love) , CCC (7,13% po tym jak część rynku dostrzegła potencjał niskiej wyceny spółki obuwniczej) oraz KGHM (6,05% po informacji o chęci nabycia obligacji spółki przez EBOR).
Analizując kalendarium, w tym tygodniu, podczas zjazdu członków G-20, dojdzie do kolejnego spotkania na linii Trump- Xi. Czy podczas spotkania dojdzie do zbliżenia stanowisk Waszyngtonu i Pekinu, czy może do kolejnej tury taryfikacji produktów z Chin, ciężko jest prognozować. Jakkolwiek zakończy się to spotkanie, na pewno będzie miało przełożenie na rynki finansowe w bieżącym tygodniu. Z innych wydarzeń warto zwrócić uwagę na indeksy rynku nieruchomości z USA oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board, a także zamówienia na dobra trwałe, finalny odczyt amerykańskiego PKB za I kw oraz indeks Chicago PMI. Ze strefy euro wskazujemy przede wszystkim na inflację konsumencką za maj z Niemiec, Francji, Hiszpanii i Włoch.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.