23-09-2019
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 23 września 2019 r.
Podsumowanie tygodnia
Za nami ciekawy i ważny tydzień, z mieszanymi nastrojami. Na pewno negatywny wpływ na nie miały ataki na instalacje naftowe Saudi Aramco, ale temat ten póki co został załagodzony o tyle, że poza odpowiedzią ekonomiczną USA, nie było odpowiedzi militarnej. Gorzej jednak, że Fed nie okazał się tak gołębi, jak tego oczekiwano. Obniżka stóp o 25 pb. to za mało w kontekście teraz oczekiwanej stabilizacji. Podczas konferencji prasowej J. Powell także nie brzmiał mocno gołębio, bowiem mówił o ryzykach dla wzrostu PKB w postaci spowolnienia gospodarczego czy wojen handlowych, ale jednocześnie nie wskazywał na konieczność kolejnych obniżek stóp, a bardziej na zależność od spływających danych makro. Oczywiście to nie spodobało się D. Trumpowi, który komentował tę decyzję jako bojaźliwą, a w jego mniemaniu Fed znów zawiódł. Dodatkowo też kolejny impas w rozmowach amerykańsko-chińskich (skrócenie chińskiej delegacji) przyczynił się do słabej piątkowej sesji w USA.
Te czynniki były niezbyt sprzyjające zachowaniu giełd, ale korekta i tak miała tylko kosmetyczny zasięg. Indeks S&P500 spadł o 0,5%, cały czas oscylując wokół psychologicznej bariery 3000 pkt. W Europie nawet nastroje były nieco lepsze, CAC40 zyskał 0,6%, a DAX zakończył tydzień neutralnie. Jednak na początku tego tygodnia ta siła relatywna jest już niwelowana. Podobnie rzecz ma się z WIG20, gdzie akurat mówimy o mocniejszym zachowaniu tego indeksu na przestrzeni ostatnich tygodni. Jednak już w zeszłym spadł on o 1,3%, podobnie jak mWIG40. Jedynie małe spółki żyją własnym, nieco nudnym życiem – indeks sWIG80 nie zmienił swojej wartości. Kiepskie dane o produkcji przemysłowej i również nie tak dobre o sprzedaży detalicznej korelowały z niepewności co do losów sektora bankowego, szczególnie banków zaangażowanych w kredyty frankowe – 3 października ma bowiem być ogłoszony wyrok TSUE w tej sprawie. Ponadto aż o 9,3% zniżkowały notowania CCC, oddając wcześniej wypracowane odbicie. Na drugim biegunie, po publikacji dobrych wyników za II kw., były akcje LPP (+4%). Dalszemu pogorszeniu w obliczu niepewnej kondycji sektora przemysłowego w Polsce i na świecie, uległy notowania JSW (-7,2%).
O ile poprzedni tydzień nie był zbyt obfity w dane makro, tak w tym będzie ich naprawdę sporo, aczkolwiek już te najważniejsze zostały zaprezentowane. Na pewno nie poprawiają one nastrojów inwestycyjnych w Europie, co widać po zachowaniu nie tylko GPW, ale też np. 1-procentowym spadku indeksu DAX czy dalszej deprecjacji euro w relacji do dolara. Rozczarował zarówno sektor usługowy, jak i przemysłowy w Niemczech i Francji. Najbardziej ważył chyba dramatycznie słaby odczyt indeksu PMI dla niemieckiego przemysłu (41,4 pkt). Jeżeli zostanie to jeszcze potwierdzone przez jutrzejszy indeks Ifo z Niemiec, DAX będzie miał małe szanse na odbudowanie się. W dalszej części tygodnia warto wsłuchiwać się w komentarze dotyczące stanu gospodarki globalnej wypowiadanych przez członków władz EBC i Fed, a także dane z USA – indeksom dotyczącym rynku nieruchomości, indeksowi zaufania konsumentów i dynamice zamówień na dobra trwałe.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.