22-01-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 22 stycznia 2018 r.

Podsumowanie


Początek nowego roku jest niezwykle udany dla inwestorów. Za nami kolejny wzrostowy tydzień na najważniejszych globalnych rynkach akcji. W skali całego minionego tygodnia indeksy DJI i NASDAQ wzrosły o 1%, podczas gdy S&P500 wzmocnił się o 0,9%. W Europie niemiecki DAX zwyżkował o 1,4%, a francuski CAC40 o 0,2%. Hossa trwa najlepsze, podobnie jak ożywienie globalnej gospodarki, które systematycznie potwierdzają odczyty makroekonomiczne. W ubiegłym tygodniu w centrum uwagi rynku znalazły się liczne komentarze ze strony przedstawicieli najważniejszych banków centralnych tj. EBC i Fed. Ci pierwsi wyrazili swój niepokój związany z zachowaniem kursu eurodolara, co wzbudziło spekulacje dotyczące słuszności interpretacji protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Prezesów EBC. Z kolei za Oceanem potwierdzono, że w bieżącym roku Rezerwa Federalna dokona trzech podwyżek stóp procentowych. W kontekście niniejszych okoliczności nadchodzące posiedzenia Rady Prezesów EBC oraz FOMC wydają się nabierać szczególnego znaczenia.

Dobre nastroje panują także na polskim parkiecie. W skali całego ubiegłego tygodnia WIG20 zyskał 2,5%, mWIG40 2,4%, podczas gdy sWIG80 stracił symboliczne 0,02%. W efekcie indeks szerokiego rynku (WIG) wzrósł o 2,2% i znajduje się bardzo blisko historycznego szczytu (67 772 pkt). Tym razem na szczególną uwagę zasługują najnowsze dane makroekonomiczne za miesiąc grudzień. Po raz kolejny nie zawiodła dynamika wynagrodzeń (7,3% rdr) i zatrudnienia (4,6% rdr), która przewyższyła prognozy. Z drugiej strony nie najlepiej wypadły odczyty tempa wzrostu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Wyniki na poziomie 2,7% rdr i 6% rdr były wyraźnie niższe od oczekiwań (2,9% rdr i 8,7% rdr). Rynek jednak zachował spokój, bowiem niniejsze rozbieżności najprawdopodobniej są skutkiem układu kalendarza. Kondycja gospodarcza nad Wisłą pozostaje solidna i wiele wskazuje na to, że w obecnym roku sytuacja ta nie ulegnie zmianie.

Bieżący tydzień zapowiada się niezmiernie interesująco. Na uwagę niewątpliwie zasługują dane makroekonomiczne: wstępne publikacje indeksów PMI dla Stanów oraz Eurolandu, niemiecki indeks Ifo, czy też tempo wzrostu amerykańskiego PKB w czwartym kwartale 2017 r. Ponadto, w centrum uwagi znajdzie się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, podczas którego będą przemawiać najważniejsi światowi przywódcy. Niemniej na miano wydarzenia tygodnia zasługuje posiedzenie Rady Prezesów EBC. Rynek nie oczekuje zmian w polityce monetarnej, jednak z całą pewnością skupi się na komunikacie oraz konferencji z udziałem Mario Draghiego. Tymczasem w Polsce rozpoczyna się sezon publikacji wyników za czwarty kwartał minionego roku, który zostanie zainicjowany publikacją sprawozdania finansowego przez PKN Orlen.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Miniony tydzień przyniósł istotną zmianę na wykresie indeksu największych polskich spółek. Rynek wyraźnie został zdominowany przez popyt, toteż WIG20 zakończył piątkowe notowania na poziomie 2601 pkt i tym samym przełamał górne ograniczenie dotychczasowej konsolidacji w okolicy 2560 pkt. Takowe wybicie należy uznać za wstępny sygnał kupna. Teraz jednak można oczekiwać korekty, co też sygnalizują wykupione oscylatory techniczne. Obrona wsparcia na poziomie 2560 pkt będzie najprawdopodobniej potwierdzeniem wstępnego sygnału, a zarazem impulsem do kontynuacji długoterminowego trendu wzrostowego.



Wykres 2. Alior Bank w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na wyróżnienie zasłużył Alior Bank - w skali ostatnich pięciu dni sesyjnych walory tego podmiotu podrożały o 9,2%. Dynamiczne wzrosty doprowadziły do przełamania oporu w okolicy 80 PLN, a następnie do ustanowienia nowego historycznego szczytu (88,5 PLN). Na uwagę zasługuje także podwyższony wolumen obrotów, który potwierdził siłę byków. Obecny układ jest wyraźnie pro wzrostowy, toteż w szerszym terminie nie można wykluczyć kontynuacji trendu wzrostowego. Niemniej w najbliższym czasie należy oczekiwać korekty, która jest sygnalizowana przez wyraźnie wykupione oscylatory techniczne. Najbliższe wsparcie stanowi poziom 85 PLN.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry