20-11-2023
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 listopada 2023 r.
Podsumowanie tygodnia
Zeszły tydzień miał być tygodniem sporo wyjaśniającym jeśli chodzi o preferencje inwestorów i faktycznie tak się stało, a to za sprawą słabnącej presji inflacyjnej w USA. W październiku inflacja CPI spadła z 3,7 do 3,2% r/r, bardziej niż oczekiwano (3,3%). W ujęciu miesięcznym ceny nie zmieniły się. Należy do tego jeszcze doliczyć mocny spadek inflacji PPI. Sytuacji nie skomplikowały inne dane, bowiem dynamika produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i różne indeksy koniunktury z USA były mieszane i nie dały jasno pozytywnego obrazu gospodarki.
Dane o inflacji odwróciły spojrzenie rynku na stopy w USA. Rynek wycenia w tym momencie już niemal pewny koniec cyklu podwyżek, a w przyszłym roku każe spodziewać się spadku stóp o 100 pb. Pierwsza obniżka może być już w marcu, chociaż nie jest to bazowy scenariusz – kontrakty wyceniają ok. 30% szans na to, że marzec będzie początkiem cyklu obniżek stóp. Do tego jeszcze może dołożyć się podobna presja na EBC – w strefie euro też inflacja słabnie. Dlatego też inwestorzy rzucili się na akcje. Tygodniowe stopy zwrotu wyglądają bardzo dobrze – indeks S&P500 wzrósł o 1,8%, a NASDAQ o 2,1%. W Europie wyniki były nawet lepsze. Indeks CAC40 poszedł w górę o 2,7%, a niemiecki DAX aż o 4,5%.
GPW wpisała się bardziej w europejski optymizm. Cały czas widoczny był napływ zagranicznego kapitału do polskich aktywów – wyraźnie umacniał się złoty, a ze spółek drożyły przede wszystkim te największe, w dalszej kolejności średnie. Widać więc było wyraźną preferencję płynności. Indeks WIG20 wzrósł o 4,1%. Pośród spółek największych, prym wiodły banki, które zaskakują dobrymi wynikami i którym sprzyjają wysokie stopy procentowe. Natomiast negatywnie zostały odebrane wyniki Allegro, a przede wszystkim wolniejsze dochodzenie do rentowności inwestycji zagranicznych. Kurs akcji Allegro spadł o 5,5%. Indeks mWIG40 urósł o 3,2%. Indeks sWIG80 natomiast urósł tylko o 0,8%, widocznie po raz kolejny odstając od płynniejszych aktywów.
W tym tygodniu z danych makro przede wszystkim warto będzie zwrócić uwagę na czwartkowe wstępne wartości indeksów PMI dla usług i przemysłu z Francji, Niemiec i strefy euro, a także piątkowe analogiczne odczyty z USA, a z Niemiec indeks Ifo. Istotne mogą być też protokoły z posiedzeń EBC i Fed. Szczególnie ten ostatni będzie ciekawy, ze szczególną wrażliwością rynku na jakieś jastrzębie akcenty (bo obecnie rozgrywany jest scenariusz nawet rychłych obniżek stóp). Dla GPW i złotego istotne jeszcze mogą być dane o produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej i o sprzedaży detalicznej z Polski za październik.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.