19-03-2018
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 marca 2018 r.
Podsumowanie
Miniony tydzień nie był udany dla rynków akcji. W skali ostatnich pięciu dni sesyjnych DJI stracił 1,5%, S&P500 1,2%, a NASDAQ 1%. W Europie Brytyjski FTSE250 zniżkował o 1,4%, jednakże francuski CAC40 oraz niemiecki DAX zyskały kolejno 0,2% i 0,4%. Amerykańskim indeksom giełdowym niewątpliwie ciąży materializacja ryzyka wybuchu wojny handlowej. Biały Dom nałożył cła na import stali i aluminium, tymczasem Komisja Europejska poinformowała o potencjalnych działaniach odwetowych. Obie strony będą jeszcze negocjować, choć administracja Donalda Trumpa wydaje się być niezwykle konsekwentna w realizacji tej części programu wyborczego. Wojny handlowe nie służą ani gospodarce, ani rynkom finansowym. Mimo wszystko w rzeczywistości uwaga inwestorów pozostaje skupiona przede wszystkim na działaniach najważniejszych banków centralnych. W ubiegłym tygodniu odbyło się wystąpienie publiczne Mario Draghiego, które zostało odebrane jako gołębie. Fakt ten nie stanowi zaskoczenia, bowiem EBC już od dłuższego czasu podkreśla, że stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie w długim terminie. Nieco mniej powodów do radości inwestorom daje Rezerwa Federalna, której stanowisko jest wyraźnie jastrzębie. W bieżącym tygodniu FOMC najprawdopodobniej podwyższy koszt pieniądza w Stanach. Dla inwestorów jednak najważniejsze są komunikat banku oraz konferencja, której po raz pierwszy będzie przewodniczył Jerome Powell.
W minionym tygodniu polski parkiet został zdominowany przez kolor czerwony. W skali pięciu dni sesyjnych WIG20 stracił blisko 3%, natomiast mWIG40 osunął się o 0,5%, a sWIG80 o 0,3%. Ostatnie dni nie były udane dla sektora bankowego, któremu ciążyła gołębia postawa RPP oraz odczyt wskaźnika CPI za miesiąc luty– 1,4% rdr vs prognoza 1,7% rdr. W ubiegłym tygodniu traciły również walory spółek energetycznych – to rezultat wypowiedzi ministra energii, któremu zależy na kapitałochłonnej budowie elektrowni jądrowej. Warto zwrócić uwagę na sprawozdania spółek notowanych na GPW. Wyniki finansowe PZU oraz KGHM były wyższe od oczekiwań rynku, co jednak w minionym tygodniu nie uchroniło walorów tych spółek przed przeceną. Solidne zyski za 2017 r. zostały zaprezentowane także przez LPP. Nie zawiodło również sprawozdanie finansowe JSW. Pomimo wypracowania świetnych wyników spółka wypłaci długo oczekiwaną dywidendę dopiero w 2019 r.
Wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie FOMC, niemniej przed nami także liczne odczyty makroekonomiczne m.in. wstępne publikacje indeksów PMI dla Eurolandu i Stanów, oraz odczyty dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Polsce. W tym tygodniu wyniki finansowe za 2017 r. zaprezentują m.in. Asseco Poland, Dino, Kruk, Cyfrowy Polsat, GTC, Budimex, czy też CD Projekt.
Analiza techniczna
Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq
Po krótkiej korekcie indeks blue chips powrócił do ruchów w kierunku południowym. Na piątkowym zamknięciu jego wartość wyniosła 2285 pkt. Rynek pokonał wsparcie na poziomie 2300 pkt, kontynuując krótkoterminowy trend spadkowy. Sytuacja byków jest trudna, aczkolwiek dopóki bariera na poziomie 2300 pkt pozostaje w zasięgu rynku, dopóty istnieje realna szansa na odwrócenie tej negatywnej tendencji. Oscylatory techniczne pozostają neutralne, choć znajdują się w pobliżu obszaru wykupienia. Z kolei wysoki, jednorazowy wzrost poziomu obrotów to efekt dnia trzech wiedźm, dlatego też nie należy go postrzegać jako dowód bezpośredniej dominacji niedźwiedzi.
Wykres 2. Bioton w interwale dziennym. Źródło: Stooq
Tym razem na wyróżnienie zasłużyły walory spółki Bioton, które w skali całego ubiegłego tygodnia podrożały o blisko 28%. Cena akcji od końca 2015 r. porusza się w trendzie spadkowym. Niemniej ostatnie miesiące były naprawdę udane dla producenta i dystrybutora produktów biotechnologicznych. Cena akcji odbiła od dna, przebiła opór na poziomie 4 PLN oraz naruszyła linię długoterminowego trendu wzrostowego. Na uwagę zasługuje także podwyższony poziom obrotów, który towarzyszy wzrostom kursu. Oczywiście to zbyt wcześnie, aby ogłosić odwrócenie tendencji, jednakże wiele wskazuje na to, że sentyment wokół spółki ulega poprawie.
Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.
do pobrania: