21-04-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 kwietnia 2022 r.

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień na giełdach był zróżnicowany. Rynki amerykańskie raczej spadały: S&P500 -2,1%, NASDAQ -2,6%. W Europie niemiecki DAX także stracił -0,8%, natomiast francuski CAC40 zyskał +0,6%. W Polsce duże spółki wyciągnęły rynek na plus: WIG20 +0,4%, WIG +0,1%. Tymczasem mWIG40 stracił -0,8%, a sWIG80 -0,9%.

Wskaźnik inflacji w USA za marzec raczej ucieszył inwestorów, gdyż bazowa cześć wzrostu cen, bez żywności i energii, wzrosła o 0,3% w stosunku do lutego. Jest to mniej niż prognozowane 0,5% i może wskazywać na zwiastun wypłaszczenia wzrostu cen. To zaś daje nadzieję na zmniejszenie spodziewanej skali podwyżek stóp procentowych przez Fed. Nastroje jednak pogorszyły się wobec dalszych wzrostów cen ropy naftowej, istotnie powyżej 100 USD za baryłkę. W dodatku napięta sytuacja epidemiczna w Chinach i zatory w portach żywią obawy o kolejne problemy z łańcuchami logistycznymi i ich efekt w postaci wzrostu inflacji. Stąd prognozy dotyczące zysków firm są zmniejszane, wyceny spadają też przez wzrost stopy wolnej od ryzyka.

Tymczasem Europejski Bank Centralny prezentuje dużo łagodniejszą politykę monetarną. Prezeska ECB Christine Lagarde wskazuje, że nie widzi w strefie euro istotnej presji na poziom wynagrodzeń. Europejscy inwestorzy martwią się także rozwojem wojny w Ukrainie. Z ich punktu widzenia aktualnie największym zagrożeniem jest wprowadzenie embarga na rosyjską ropę i gaz, na co jednak na razie się nie zanosi.

Bliski zera wynik indeksu WIG20 nie obrazuje historii notowań poszczególnych spółek. Kurs Lotosu wzrósł aż o +12,9%, a PKN o +6,7%, wobec bardzo wysokich marż rafineryjnych w związku ze spadkiem cen rosyjskiej ropy naftowej. Z drugiej strony notowania Asseco Poland spadły o -6,6% po tym, jak spółka ostrzegła przed bardzo wysoką presją kosztową ze strony programistów. Ceny akcji banków także spadały o ponad 3% w związku z rosnącymi obawami o wzrost odsetka niespłacanych kredytów w aktywach.

Wśród wydarzeń tego tygodnia najistotniejsze to pierwsze wyniki za 1 kwartał amerykańskich koncernów. Ewentualne częste przebijanie prognoz mogłoby zmienić postrzeganie odporności firm na gorsze warunki makroekonomiczne. Poznamy także szczegółowe informacje dotyczące parametrów gospodarczych za marzec w krajach europejskich, jak inflacja bazowa czy produkcja przemysłowa. W piątek z kolei pierwsze odczyty za kwiecień, na początek wstępne indeksy PMI.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry