06-05-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 kwietnia 2021 r.

Podsumowanie tygodnia


Na rynku kapitałowym nieustannie króluje optymizm. Mimo rosnącej presji inflacyjnej w USA (ostatnie dane pokazują taki sam problem w Polsce), temat podwyżek stóp procentowych jest traktowany bardzo łagodnie przez Fed. W ostatnich wypowiedziach tylko delikatnie akcentowano wchodzenie amerykańskiej gospodarki na drogę przyspieszenia gospodarczego. Pozwala to na interpretowanie rewelacyjnych danych makro z USA (chociażby publikowana w zeszłym tygodniu dynamika sprzedaży detalicznej, która w marcu wzrosła o 9,8% m/m wobec oczekiwanych 4,7%) korzystnie dla wycen akcji, a rentowności amerykańskiego długu przestały rosnąć. W tle jest eskalacja konfliktu na linii Rosja-Ukraina, ale w pandemicznej rzeczywistości schodzi to do rangi jedynie lokalnego konfliktu, bez implikacji (przynajmniej na razie) dla rynku akcji. Indeks S&P bije kolejne historyczne rekordy, rosnąc w zeszłym tygodniu o 1,37%, a NASDAQ się do nich zbliża, rosnąc o 1,1%. W Europie główne indeksy zyskiwały nawet więcej, bo 1,5-2%.

To był też udany tydzień dla warszawskiej giełdy, a przede wszystkim dla największych spółek. WIG20 zyskal prawie 2%, napędzany przede wszystkim wzrostami pod spin-off górnictwa z energetyką spółek PGE i Tauron. W piątek zarys programu został opublikowany, a przyjęty został on pozytywnie dla PGE, a nieco rozczarowująco dla Tauronu, ale możliwe, że dalszy newsflow doprecyzuje wydzielenie kopalń z tej energetycznej grupy. Dzięki wciąż mocnym surowcowcom dobrą passę kontynuował PGNiG (+8,42%) oraz KGHM (+3,83%). Kolejny raz indeksowi ciążyły walory CD Projektu (-4,13%), który podał rozczarowujące wyniki za IV kw. 2020 r., a jego flagowa gra wciąż nie powróciła do sprzedaży na konsole Sony. Prawie na zero wyszedł indeks mWIG40, obiążony sektorem gamingowym oraz biotechnologicznym. Małe spółki ze wzrostem o 0,6% także specjalnie pozytywnie się nie wyróżniły, jednak licząc od początku roku to właśnie ten segment dał najwięcej zarobić.

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem powinno być posiedzenie EBC, zakończone w czwartek decyzją o stopach procentowych, po czym przeprowadzona zostanie konferencja prasowa. Stopy zapewne pozostaną bez zmian, ale mogą pojawić się odniesienia do rosnącej presji inflacyjnej. Z drugiej strony stan gospodarki strefy euro, w porównaniu do USA, jest jeszcze dużo bardziej niepewny. Sporo o tym stanie dowiemy się z danych makro – wstępnych indeksów PMI dla sektora usług i przemysłu z Niemiec, Francji i całej strefy euro, ale ich publikacja zaplanowana jest dopiero na piątek. Z krajowego podwórka najważniejsze powinny być dane o dynamice sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za marzec.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry