21-12-2016
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 grudnia 2016 r.
Podsumowanie
Po rewizji polityki pieniężnej przez EBC, nadszedł czas na długo oczekiwane posiedzenie FOMC. Te odbyło się w minionym tygodniu i przyniosło wiele emocji rynkowych. Zgodnie z konsensusem rynkowym, stopy procentowe zostały podniesione o 25 punktów bazowych. Niemniej, Fed zapowiedział kolejne trzy podwyżki w 2017 r., każda o 25 punktów bazowych. Taki scenariusz okazał się bardziej jastrzębi niż oczekiwał tego rynek, toteż dolar ponownie aprecjonował względem pozostałych walut. Warto podkreślić, że w grudniu ubiegłego roku Rezerwa Federalna zaostrzyła politykę monetarną po raz pierwszy od 9 lat i zapowiedziała trzy, a nawet cztery podwyżki stóp procentowych na rok 2016. Tymczasem ubiegłotygodniowa jastrzębia decyzja okazała się jedyną w tym roku. O polityce monetarnej decydowały także inne banki centralne: Szwajcarski Bank Narodowy oraz Bank Anglii. Jednak w obu przypadkach stopy procentowe pozostały niezmienione. W gruncie rzeczy, miniony tydzień nie przyniósł istotnych ruchów najważniejszych indeksów giełdowych. W Europie, niemiecki DAX wzrósł o 1,8%, francuski CAC40 zwyżkował o 1,5%, a brytyjski FTSE250 o 0,3%. Z kolei w Stanach, DJI wzrósł o 0,4%, podczas gdy S&P500 oraz NASDAQ zniżkowały o 0,1%. Tym niemniej, wszystkie powyższe amerykańskie indeksy ponownie ustanowiły swoje historyczne szczyty. Ubiegły tydzień był także udany dla inwestorów z Książęcej - w skali całego tygodnia, WIG20 wzrósł o 1%, mWIG40 o 0,4%, a sWIG80 o 0,3%.
W minionym tygodniu inwestorzy poznali również najnowsze dane makroekonomiczne. Te jednak okazały się niejednoznaczne zarówno w przypadku Eurolandu, jak i Stanów. W strefie euro nie zawiodły odczyty indeksów ZEW, czy też przemysłowego indeksu PMI (54,9 pkt). Natomiast wyraźnie gorsze od konsensusu okazały się dynamika produkcji przemysłowej (-0,1% mdm) oraz usługowy indeks PMI (53,1 pkt). W Stanach, tempo wzrostu sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej było niższe od prognoz (0,1% mdm i -0,4% mdm). Z drugiej strony, indeks Fed z Filadelfii zdecydowanie przewyższył oczekiwania rynku – 21,5 pkt vs 9 pkt. Inwestorzy poznali także kilka wielkości z polskiej gospodarki. Inflacja CPI wyniosła 0,1% mdm, co oznacza, że deflacja nad Wisłą dobiegła końca. Z kolei poziom wynagrodzeń wzrósł o 4% rdr wobec prognoz na poziomie 3,9%.
W bieżącym tygodniu uwaga inwestorów będzie skupiona na Banku Japonii, który jako ostatni z tych największych podejmie decyzję ws. polityki monetarnej. Ponadto, inwestorzy poznają kolejną porcję danych ekonomicznych z największych globalnych gospodarek m.in. finalny wzrost amerykańskiego PKB w trzecim kwartale 2016 r. Z kolei w Polsce odbędzie się publikacja dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, inflacji PPI oraz stopy bezrobocia.
Analiza techniczna
Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq
WIG20 ma za sobą kolejny udany tydzień – indeks obronił psychologiczną granicę 1900 pkt i zakończył piątkowe notowania na poziomie 1918 pkt. Na szczególną uwagę w dalszym ciągu zasługuje wolumen obrotów, który pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Niemniej, na wykresie oscylatora RSI utworzyła się dywergencja, toteż w najbliższym czasie nie można wykluczyć korekty. Jeżeli tylko linia krótkoterminowego trendu wzrostowego nie zostanie przełamana, to rynek najprawdopodobniej rozpocznie drugą falę wzrostową, dla której kluczowym oporem będzie psychologiczny poziom 2000 pkt.
Wykres 2. UniCredit w interwale dziennym. Źródło: Stooq
UniCredit to spółka, której cena akcji w minionym tygodniu niewątpliwie odnotowała wyższy wzrost niż rynek – 13%. Po ustanowieniu nowego dołka w sierpniu bieżącego roku, kurs poruszał się w trendzie bocznym. Tym niemniej, najnowsze plany restrukturyzacyjne zostały bardzo pozytywnie ocenione przez rynek, dlatego też grudzień przyniósł istotne wzrosty cen akcji włoskiego banku. Na uwagę zasługują średnie kroczące, które utworzyły formację złotego krzyża – mocny sygnał kupna. Z drugiej strony, oscylator RSI może niebawem wskazać sygnał sprzedaży, co generuje ryzyko korekty. Najbliższy opór stanowi poziom 14 zł.
Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.
do pobrania: