18-11-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 18 listopada 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


Euforia rynkowa po wyborze Trumpa na prezydenta-elekta opadła, nawet w USA do głosu doszli pesumiści, widzący że nie we wszystkich aspektach jest to dobry dla rynków kapitałowych wybór. Pierwsze nominacje D. Trumpa na przyszłych sekretarzy wskazują, że będzie on chciał realizować swoją konfrontacyjną linię z Chinami. Skutki wojny handlowej mogą znacznie obniżyć potencjał globalnego wzrostu PKB, co osłabia jeszcze bardziej rynki wschodzące, w tym Polskę. Niemniej, w minionym tygodniu spadek na indeksie S&P500 sięgnął 1,9%, a NASDAQ spadł aż o 2,9%. Inflacja CPI w USA co prawda była zbieżna z konsensusem, ale minimalnie wyższa była inflacja PPI, a do tego jeszcze po raz kolejny pozytywnie zaskoczyła dynamika sprzedaży detalicznej. Powoduje to większe obawy rynku co do grudniowej obniżki stóp procentowych w USA, zbieżne z ostatnimi wstrzemięźliwymi komentarzami członków władz Fed odnośnie ścieżki stóp. W Europie było nieco lepiej – CAC40 spadł o 0,9%, ale DAX już tylko o 0,1%.

Po ogłoszeniu wyników amerykańskich wyborów na GPW zawitał optymizm, ale okazuje się, że był to krótkotrwały zryw. Co indeks WIG zyskał, to już w zeszłym tygodniu stracił, bo obniżył się aż o 3,6%. Teza o powrocie kapitału zagranicznego okazała się na wyrost, bo tym razem spadki koncentrowały się głównie na WIG20 (-4,8%), przy minimalnych spadkach indeksów mWIG40 i sWIG80. Widać więc, że dalej nie ma wyraźnego trendu na WIG-u, za to wzrosła zmienność. Wzrost zmienności widać też na poszczególnych akcjach. Spadki cen surowców na skutek niewystarczającego w ocenie rynku chińskiego stymulusa doprowadziły do przeceny akcji KGHM o 11%, a JSW o prawie 9%. Dołowały banki, oddając wcześniejsze zyski. Najgorzej jednak wypadły akcje Allegro, przecenione o ponad 15%, przede wszystkim na skutek gorszych od oczekiwań wyników za III kw. oraz słabego outlooku na  obecny kwartał. Wymagające otoczenie konkurencyjne, wysokie wydatki marketingowe i kulejący segment zagraniczny też będą ważyć w przyszłym roku. W związku z tym rynek może dokonywać de-ratingu spółki z rosnącej na stabilną. Pozytywnie zaskoczyły Kęty, zyskując ponad 3%. Strat udało się uniknąć też Orlenowi, gdzie rynek liczy na ograniczanie wydatków inwestycyjnych i większy potencjał dywidendowy.

Po dosyć bogatym w dane makro zeszłym tygodniu, obecny prezentuje się mizernie pod tym kątem. W poniedziałek jedynie istotny może okazać się indeks cen nieruchomości NAHB. PBoC w środę ma podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych. W czwartek GUS poda dane o produkcji budowlano-montażowej w Polsce. Dla eurodolara ważna będzie cała seria odczytów z USA - indeks Fed z Filadelfii, indeks Kansas City Fed dla przemysłu czy wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Poza tym zaplanowanych jest wiele wystąpień publicznych bankierów centralnych z Fed. W piątek rano na pierwszy plan wysuną się wstępne indeksy PMI dla przemysłu i usług z Niemiec, Francji i strefy euro. Po południu analogiczne dane zostaną opublikowane z USA, a do tego jeszcze finalna wersja raportu Uniwersytetu Michigan.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry