18-12-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 18 grudnia 2017 r.

Podsumowanie


Z całą pewnością ostatnie w tym roku posiedzenia FOMC oraz Rady Prezesów EBC zasłużyły na miano najważniejszych wydarzeń w ubiegłotygodniowym kalendarium ekonomicznym. Zgodnie z oczekiwaniami rynku stopy procentowe w Stanach zostały podwyższone. Fed nie zmienił także swojego nastawienia – bank planuje dokonać kolejnych trzech oraz dwóch jastrzębich decyzji kolejno w 2018 i 2019 r. Warto dodać, że posiedzenie FOMC zostało zwieńczone konferencją z udziałem Janet Yellen, która po raz ostatni wzięła w niej udział jako przewodnicząca Fed. Następnym razem rynek przywita nowego prezesa Rezerwy Federalnej – Jerome’a Powella, znanego z nieco bardziej gołębich poglądów. Z kolei EBC nie dokonał zmian w polityce monetarnej, podniósł prognozy gospodarcze oraz podkreślił, że program QE będzie kontynuowany do września lub dłużej, a stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie w dłuższym horyzoncie czasowym. Zatem ogólny obraz makroekonomiczny prezentuje się następująco: wskaźniki wskazują na wyraźne przyśpieszenie wzrostu gospodarczego, banki centralne bardzo powoli zacieśniają politykę monetarną, a presja inflacyjna pozostaje na niskim poziomie. W efekcie nie stanowi zaskoczenia fakt, że hossa na globalnych rynkach akcji trwa w najlepsze. W ubiegłym tygodniu NASDAQ zyskał 1,4%, DJI 1,3%, a S&P500 0,9%. W odwrotnym kierunku poruszały się rynki europejskie, które w ostatnich tygodniach złapały lekką zadyszkę - francuski CAC40 stracił 0,9%, a niemiecki DAX skurczył się o 0,4%.

W skali całego tygodnia WIG20 zyskał 0,3%, mWIG40 osunął się o symboliczne 0,02%, natomiast sWIG80 zyskał 1,3%. Warto zauważyć, że w ostatnich tygodniach wyróżniają się mniejsze spółki, te które przez większość bieżącego roku rozczarowywały. W centrum uwagi Polaków znalazła się polityka, zwłaszcza expose nowego premiera, Mateusza Morawieckiego. Dla rynku jednak ważniejsze były kwestie globalne oraz informacje ze spółek. W ubiegłym tygodniu pojawiły się kolejne zapowiedzi akwizycji – BZ WBK ogłosił przejęcie części aktywów Deutsche Banku w Polsce, a PKN Orlen zaprezentował plan przejęcia czeskiego Unipetrolu. Ponadto, na rynku coraz głośniej mówi się o potencjalnej fuzji PKO BP z Pekao. Warto również zwrócić uwagę na problemy niedawnego debiutanta – GetBacku. W ubiegłym tygodniu walory spółki potaniały o 10,7% - to skutek informacji o aresztowaniu jednego z komorników, który rzekomo w nielegalny sposób współpracował ze spółką.

Przedświąteczny tydzień przyniesie sporą porcję danych makroekonomicznych ze Stanów, czy też z Eurolandu. Na uwagę zasługują także dane z polskiej gospodarki m.in. poziom średnich wynagrodzeń, dynamika sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz stopa bezrobocia.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

W ubiegłym tygodniu indeks największych polskich spółek nadal testował psychologiczną granicę 2400 pkt, która skutecznie zatrzymała wcześniejszą falę spadkową. Finalnie WIG20 zakończył piątkowe notowania na poziomie 2416 pkt. Innymi słowy, indeks blue chipów znajduje się w marazmie, co dodatkowo potwierdza zróżnicowany poziom wolumenu handlu. Najbliższy opór stanowi dolne ograniczenie wcześniejszej konsolidacji na poziomie 2420 pkt. Z drugiej strony, nowe kluczowe wsparcie znajduje się w okolicy 2365 pkt.



Wykres 2. Arctic Paper w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na spółkę tygodnia wybraliśmy Arctic Paper. W skali ostatnich pięciu dni sesyjnych walory tego przedsiębiorstwa podrożały o 16,2%. Kurs akcji wyraźnie odbił od dna i na piątkowym zamknięciu wyniósł 4,01 PLN tj. nieco powyżej psychologicznego oporu na poziomie 4,0 PLN. Warto zauważyć, że wzrosty zostały nieco wcześniej zasygnalizowane przez oscylatory MACD oraz RSI. Na uwagę zasługuje także dynamiczny wzrost wolumenu handlu, który potwierdził siłę popytu. Biorąc po uwagę sytuację techniczną, niskie poziomy wskaźników rynkowych oraz zdrowe fundamenty spółki, w szerszym horyzoncie czasowym nie można wykluczyć dalszych ruchów w kierunku północnym. Kolejne opory znajdują się na poziomie 4,50 i 4,90.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry