23-08-2021
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 sierpnia 2021 r.
Podsumowanie tygodnia
Zeszły tydzień po raz kolejny przebiegał pod znakiem pobijania rekordów przez indeksy. Dla amerykańskiego S&P500 oznaczało to tygodniowy wzrost rzędu 0,7% (nowy szczyt na poziomie 4468 punktów), co przekłada się na wzrost o 19% od początku roku. Analogicznie do zeszłego tygodnia, do grona beneficjentów wzrostu nie można zaliczyć spółek technologicznych; indeks Nasdaq Composite spadł nieznacznie, o 0,09%. Tym razem motorem wzrostów amerykańskiego indeksu były spółki związane z tradycyjną gospodarką; sektor materiałów wzrósł o 2,7%, sektor spożywczy o 2,1%, z kolei sektory „utilities” (woda, gaz ziemny, elektryczność) oraz przemysłowy rosły po 1% każdy. Oprócz sektora technologicznego swoją korektę zaliczył również sektor wydobywczy (-0,08%). Najważniejszym odczytem makroekonomicznym w USA były dane o inflacji, które co prawda nie były zaskoczeniem (CPI za lipiec na poziomie 5,4%), jednak długo utrzymujący się wzrost cen w połączeniu z dobrymi danymi z rynku pracy stwarzają oczekiwania odnośnie ograniczania programu QE. W ankiecie przeprowadzonej przez agencję Reuters 28 z 43 ekonomistów odpowiedziało, że ograniczenie skupu aktywów zostanie ogłoszone we wrześniu, z kolei dalsza jedna trzecia wskazuje listopad lub grudzień.
Optymizm nie ominął również europejskich parkietów; niemiecki DAX wzrósł na przestrzeni tygodnia o 1,37% osiągając przy tym nowy historyczny na poziomie 16030. Z kolei francuski CAC40 zyskał o 1,16%, jednak jeszcze nie pobijając szczytów wyznaczonych w 2000 roku.
WIG w zeszłym tygodniu wzrósł o 1,27%, zaś indeks WIG20 o 1,24%. Motorami wzrostu indeksu największych polskich spółek były przede wszystkim Lotos (+8,51%) oraz JSW (+7,01%). Pierwszy z nich w minionym tygodniu opublikował rekordowe wyniki finansowe pod względem EBITDA LIFO (1,6mld PLN), co było możliwe dzięki rosnącym cenom ropy oraz gazu ziemnego. Z kolei w przypadku JSW najprawdopodobniej ma miejsce dyskontowanie wyników, które mają zostać opublikowane w tym tygodniu – zakłada się, że wysokie ceny węgla koksującego przełożą się na dobre wyniki za ostatni kwartał, tak jak wysokie ceny wyrobów stalowych były korzystne dla spółek z branży stalowej. Po stronie przegranych ponownie znalazł się CD Projekt (-3%), oprócz tego LPP (-2,57%) oraz Tauron (-2,48%). Jednak największym przegranym z WIG20 był Mercator, którego akcje straciły w zeszłym tygodniu 9,46%. Perspektywy zysków producenta rękawic lateksowych są coraz słabsze od czasu publikacji ostatniego raportu kwartalnego.
Rozpoczynający się tydzień danych makroekonomicznych należeć będzie przede wszystkim do danych ze Strefy Euro; we wtorek ukaże się odczyt PKB za 2 kwartał (po rewizji), we środę opublikowany zostanie odczyt inflacji CPI za lipiec, a następnie pojawią się dane odnośnie bilansu płatniczego za czerwiec. Z USA warto zwrócić uwagę na zapiski z protokołu po ostatnim posiedzeniu FOMC. W przypadku Polski najciekawsze dane dotyczyć lipcowej produkcji oraz sprzedaży detalicznej. Ponadto w piątek zostanie podjęta decyzja odnośnie stóp procentowych w Chinach.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.