24-05-2022
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. -16 maja 2022 r.
Podsumowanie tygodnia
Mieliśmy do czynienia z kolejnym trudnym tygodniem na rynku akcji. Inflacja, stopy procentowe, koronawirus w Chinach i wojna w Ukrainie to zmory, które zmuszają inwestorów do sprzedaży akcji. Odbicie pod koniec tygodnia pozwoliło wielu indeksom wyjść na plus, wciąż jednak znajdujemy się w średnioterminowym trendzie spadkowym. W ciągu tygodnia S&P500 stracił -2,4%, NASDAQ -2,8%, WIG -0,2%, a sWIG80 -2,0%. Natomiast DAX zyskał 2,6%, WIG20 0,03%, a mWIG40 0,1%.
W środę poznaliśmy poziom inflacji w USA w kwietniu. Pomimo że niższa niż w marcu, okazała się wyższa od oczekiwań – 8,3% vs spodziewane 8,1%. Zaskoczenia tego typu oznaczają, że wzrost cen staje się uporczywy, i do walki z nim bank centralny będzie musiał jeszcze bardziej zaostrzyć politykę monetarną. W tym momencie wielu inwestorów przestaje wierzyć w „łagodne lądowanie” i przygotowuje się na scenariusz recesji. Tym bardziej, że na innych frontach sytuacja także nie jest najlepsza. Polityka zero zarażeń w Chinach mocno uderza w gospodarkę, jednocześnie utrzymując ceny wysoko przez zatory logistyczne w portach i nie tylko. Podobnie działa wojna Rosji z Ukrainą. Te dwa kraje nie poprawią światowego wzrostu gospodarczego, a jednocześnie przez sankcje i wzrost napięcia szybują ceny płodów rolnych, gazu i ropy naftowej.
Notowania polskich największych spółek zachowywały się nieco wbrew światowym trendom. Największe wzrosty zanotowały firmy z sektora handlu detalicznego, prawdopodobnie wobec utrzymania siły zakupowej wśród niższych decyli dochodowych dzięki luźnej polityce fiskalnej i ostatnio ogłoszonych ulgach dla kredytobiorców. LPP zyskało 14,6%, Dino +8,9%, a CCC +3,2%. Najbardziej, bo -6,8% stracił KGHM, gdyż miedź to metal bardzo wrażliwy na koniunkturę światową. Aż-6,5% straciło PGNiG, także przez ogłoszony brak dywidendy. Przecena dotknęła cały sektor paliwowy: Lotos -3,0%, PKN -1,9%.
Środek miesiąca to spokojniejszy okres, jeśli chodzi o publikacje kluczowych parametrów gospodarczych. Większą wagę mogą mieć wypowiedzi członków Fed co do kierunków polityki monetarnej. Z kolei ze strony Rosji można spodziewać się wieści katastrofalnych, jak wstrzymanie dostaw gazu, lub pozytywnych, jak rozmowy pokojowe.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.