16-12-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 grudnia 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


Za nami raczej spokojny tydzień na giełdach, z przewagą lekkiej realizacji zysków, pomijając spółki technologiczne w USA. Indeks NASDAQ ustanowił nowe historyczne maksimum i zamknął tydzień minimalnym wzrostem o 0,1%. Wyraźnie zwyżkował też bitcoin, pokazując dobre nastawienie inwestorów do ryzyka. Ugruntowała je zgodna z oczekiwaniami inflacja CPI w USA i niemal pewność rynku, że Fed podczas posiedzenia w tym tygodniu obniży stopy. Indeks S&P500 na skutek małej realizacji zysków w drugiej połowie tygodnia nie zdołał utrzymać się na plusach, spadając w relacji tygodniowej o 0,7%. W Europie dominował spokój z minimalnymi zmianami indeksów. Powoli na rynku czuć przedświąteczną niechęć do podejmowania decyzji, ale natłok danych i, przede wszystkim, decyzja FOMC, w tym tygodniu powinny sprowokować większą aktywność inwestorów.

Po świetnym początku grudnia ostatni tydzień przyniósł schłodzenie nastrojów na GPW, aczkolwiek wcale nie w skali wymazującej wcześniejsze wzrosty. Indeks WIG spadł o 1,5%, przede wszystkim pod ciężarem dużych spółek – indeks WIG20 zniżkował o 1,6%. mWIG spadł o 1,4%, a najbardziej odporne były małe spółki ze spadkiem sWIG80 o 0,9%. Wśród dużych spółek negatywnie wyróżniała się gwiazda wcześniejszych dni, czyli CD Projekt, gdzie nastąpiła zwykła sprzedaż faktów. Spółka pokazała obszerny i dobrze przyjęty trailer, ale właśnie pod rozpoczęcie mocnej kampanii Wiedźmina 4 kurs wcześniej rósł, stąd część inwestorów postanowiła zrealizować zysk. O prawie 6% spadał tez kurs Orlenu, gdzie zdecydowanie źle została przyjęta decyzja o kontynuowaniu projektu Olefiny w okrojonym budżecie, co jednak i tak wzbudza strach o potencjał dywidendowy płockiego koncernu. Presja konkurencyjna z kolei odciska piętno na notowaniach Allegro (-4,3%). Gwiazdą tygodnia były akcje Pepco. Zdołowane wcześniej, odbiły o 10% na fali dobrze przyjętych wyników i perspektyw na kolejne kwartały.

Ten tydzień rozpoczął się od słabej publikacji dynamiki chińskiej sprzedaży detalicznej. W Niemczech i Francji z kolei rozczarowała kondycja przemysłu mierzona indeksami PMI, ale za to pozytywnie wypadły indeksy dla sektora usług. Po południu analogiczne dane zostaną opublikowane z USA, a także indeks NY Empire State. We wtorek czeka nas kolejna duża dawka danych - przed południem będą to indeksy Ifo i ZEW z Niemiec. Jeszcze ważniejsze dla eurodolara mogą być amerykańskie figury - dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W środę cała uwaga rynku powinna być już skupiona na decyzji FOMC ws. stóp procentowych. Spodziewana jest obniżka o 25 pb. Wraz z decyzją zostaną podane nowe projekcje makroekonomiczne. Ciekawie zapowiada się też konferencja po posiedzeniu ze względu na niepewność co do ścieżki obniżek stóp w przyszłym roku. W czwartek dla GPW ważne będą lokalne dane z Polski - produkcja przemysłowa, produkcja budowlano-montażowa oraz dynamika wynagrodzeń i zatrudnienia. Z USA najważniejsze będą indeksy koniunktury: Fed z Filadelfii, Kansas City Fed dla przemysłu oraz wskaźników wyprzedzających. W piątek uwagę inwestorów z Polski przykują lokalne dane o sprzedaży detalicznej. Globalnie jednak uwaga rynku skupiona będzie ponownie dla danych z USA w postaci raportu o wydatkach Amerykanów zawierającym wskaźnik PCE i PCE Core oraz finalna wersja raportu Uniwersytetu Michigan.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry