15-03-2021
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 15 marca 2021 r.
Podsumowanie tygodnia
Od momentu gdy banki centralne wdrożyły nowe programy luzowania ilościowego, rynki giełdowe wspierane tanim pieniądzem mocno wzrosły, toteż gdy pojawiają się spekulacje (nawet jeśli są tymczasowo zbijane przez zapewnienia członków FOMC czy EBC) dotyczące końca ultraluźnej polityki monetarnej to odbijają się one na wzroście rentowności długu i większej zmienności na giełdach. Akurat w zeszłym tygodniu większa zmienność została utrzymana, ale tym razem znów z korzyścią dla akcji. Dzięki wzrostom cen surowców mocne są spółki wydobywcze i przemysłowe, a to przekłada się na historyczny rekord osiągnięty przez indeks DJIA. Pozytywnym aspektem było też uruchomienie kolejnego wielkiego rządowego programu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki, w tym bezpośrednich transferów do społeczeństwa. NASDAQ próbuje odrabiać straty, a po zeszłotygodniowym wzroście o 4% kluczowy opór to okolice 13 tys. pkt. Patrząc jednak na progres szczepień w USA to otwarcie gospodarki w pełni w tym roku jest jak najbardziej możliwe, co z kolei preferować powinno jednak spółki mocniej dotknięte przez pandemię, a spółki technologiczne przy aktualnych wysokich wycenach mogą być słabszą lokatą kapitału.
Na GPW także w minionym tygodniu dominowały wzrosty. WIG20 zyskał 3,4%, a mWIG40 2,8%. Z kolei sWIG80 zyskał już wyraźnie mniej, bo 1,6% i to chyba jest lepszy obraz szerokiego rynku. Wśród średnich spółek spory outperformance zaliczył sektor biotechnologiczny. Mabion poinformował o podpisaniu umowy z Novovaxem na produkcję szczepionki i na bazie tej informacji urósł o 50%, co ma spore znamiona spekulacji. Na tej fali rosły też inne spółki z branży, ale bez pojawienia się pozytywnych informacji, co ma wyraźne znamiona zachowania stadnego inwestorów. Wśród dużych spółek wyraźnym liderem wzrostów było PZU z prawie 10% aprecjacji, a także PKN Orlen dzięki wysokim marżom ze wzrostem o ponad 8%. Dobre wyniki i perspektywy na 2021, jakie przed Dino widzi zarząd spółki, pozwoliły sieci marketów na odbicie o prawie 6%. Jednak wciąż jeszcze spółka ma do odrobienia kilkanaście procent (ATH z końcówki zeszłego roku to 301 PLN).
Z danych makro na rynek spłynęły już wyraźnie lepsze od oczekiwań dane o chińskiej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Odczyty powyżej 30% r/r mogą robić wrażenie, ale porównywane są przecież z covidowym lutym zeszłego roku. Pozytywnie zaskoczył też indeks NY Empire State z USA. Natomiast rynek i tak czeka w tym tygodniu przede wszystkim na rezultaty posiedzenia FOMC. Stopy nie zostaną zmienione, ale interesujące będą nowe projekcje makro, a także konferencja po posiedzeniu i zaadresowanie obaw inflacyjnych, o których też nieśmiało wspominała Sekretarz Skarbu J. Yellen. Poza tym z USA czeka nas jeszcze ważna publikacja danych i sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Zapowiada się interesujący tydzień.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.