18-08-2023
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 14 sierpnia 2023 r.
Podsumowanie tygodnia
Korekta na giełdach pogłębia się. Pierwszy pełny tydzień sierpnia okazał się kiepski dla akcji i to mimo inflacji CPI w USA niższej niż oczekiwano. Zaważyły dane deflacyjne z Chin wskazujące na pogłębiającą się słabość drugiej gospodarki globu, a po wyższym odczycie inflacji PPI z USA za lipiec, większej mocy nabrał jastrzębi komentarz M. Daly, szefowej Fed z San Francisco, której zdaniem Fed ma wciąż dużo do zrobienia w kontekście inflacji. Cel Fed to 2% i patrząc literalnie, inflacja w okolicach 3% to dalej zbyt dużo. Najbardziej uderzyło to w spółki technologiczne, gdzie pokutuje też chęć realizacji wciąż bardzo dużych tegorocznych zysków. Indeks NASDAQ100 stracił 1,7%, a S&P500 tylko zniżkował o 0,2%. Na parkietach Europy Zachodniej spadki nie przekraczały 1%.
Sytuacja w Warszawie wyglądała gorzej, co jest rezultatem potężnej przeceny indeksu WIG20, tracącego 3%. Część to efekt dywidendy na Orlenie, ale nie tłumaczy to całego spadku. Chiny ciążyły spółkom surowcowym – KGH i JSW traciły 5,7% i 5,4%. Agresywny marketing Biedronki ciąży notowaniom Dino, które w zeszłym tylko tygodniu straciły 4,4%. Podatek na sektor bankowy we Włoszech ciążył też polskiemu sektorowi. Na plus wyróżniała się energetyka, gdzie kolejne newsy przybliżają sektor do utworzenia NABE i pozbycia się ciążących bilansom aktywów węglowych. Spadek o 0,9% zaliczyły też małe spółki. Natomiast neutralnie zachował się mWIG40, ale duży w tym udział wzrostu o 15% akcji Budimexu (udział w indeksie 9%) na bazie informacji o wejściu do indeksu MSCI Poland oraz wzrostu o 7% akcji energetycznego Tauronu (6% udziału w indeksie).
Bieżący tydzień dla polskich aktywów będzie skrócony z racji święta wypadającego 15 sierpnia. Natomiast globalnie dziać się będzie sporo, szczególnie we wtorek. Wtedy to poznamy całą serię danych - począwszy od danych z Chin o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, poprzez indeks Instytutu ZEW z Niemiec, skończywszy na serii danych z USA. Z nich zdecydowanie najważniejsza będzie dynamiki sprzedaży detalicznej, wspierana przez indeks NY Empire State i indeks cen nieruchomości NAHB. W środę GUS opublikuje ważne dla polskiej gospodarki dane wstępne o dynamice PKB za II kw. Ze strefy euro poznamy rewizje dynamiki PKB za II kw., a z USA bardzo ważny odczyt produkcji przemysłowej. Wieczorem jeszcze wart uwagi będzie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. W czwartek warto zwrócić uwagę w sumie tylko na dane z USA w postaci wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz indeksów Fed z Filadelfii i wskaźników wyprzedzających. W piątek w kalendarium widnieje tylko finalna wartość inflacji HICP ze strefy euro za lipiec.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.