14-05-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 14 maja 2018 r.

Podsumowanie


Najważniejszą kwestią ubiegłego tygodnia była polityka. Donald Trump zerwał porozumienie z Iranem i zapowiedział nałożenie nowych sankcji na ten kraj. Decyzja ta przyniosła wzrost globalnej awersji do ryzyka, niemniej w rzeczywistości uderzyła jedynie w wyceny walut rynków emerging markets oraz przyniosła wyraźny wzrost cen ropy naftowej. Tymczasem sentyment rynkowy na rynkach akcji pozostał dobry. Najważniejsze indeksy giełdowe kontynuowały wzrosty. W skali całego tygodnia NASDAQ zyskał 2,7%, S&P500 2,4%, a DJI 2,3%. W Europie brytyjski FTSE250 umocnił się o 1,8%, niemiecki DAX wzrósł o 1,4%, a francuski CAC40 zyskał 0,5%. Ubiegłotygodniowe kalendarium nie przyniosło zbyt wielu odczytów makroekonomicznych. Na uwagę zasługuje nieco rozczarowujący odczyt indeksu Sentix dla Eurolandu (19,2 pkt vs prognoza na poziomie 21,1 pkt), który wpisał się w ostatnią tendencję słabych publikacji dla tego regionu gospodarczego. Z kolei w Stanach zawiódł odczyt wskaźnika CPI. Wynik na poziomie 0,2% mdm był o 0,1 punktu procentowego niższy od oczekiwań. Niemniej nie wydaje się, aby niniejsza, jednorazowa rozbieżność mogła wpłynąć na postawę FOMC, która pozostaje jastrzębia, zwłaszcza na tle nastawienia Rady Prezesów EBC.

Zieleń dominowała także na warszawskim parkiecie. Lekki niedosyt pozostawia jednak gorsza postawa mniejszych spółek. W skali ostatnich pięciu dni sesyjnych WIG20 zyskał 4,3%, mWIG40 1,8%, natomiast sWIG80 stracił 0,3%. Na uwagę zasługuje przede wszystkim bardzo dobra postawa banków. To efekt publikacji wyższych od oczekiwań wyników finansowych za pierwszy kwartał bieżącego roku przez największe podmioty z tego sektora – to pozytywne zaskoczenie, zwłaszcza w dobie niskich stóp procentowych. Na wyróżnienie zasługują również walory producentów gier. W ostatnich tygodniach nastroje rynkowe wokół tego segmentu rynku uległy skokowej poprawie. Sporo działo się także na wykresach cen akcji PGE i PKN Orlen. Doniesienia dotyczące potencjalnego braku zaangażowania PGE w budowie elektrowni atomowej wsparły notowania tej spółki. Głównym udziałowcem inwestycji miałby być płocki koncern. Niniejsza informacja uderzyła w kurs paliwowego giganta, jednakże w skali całego tygodnia ten zakończył go w kolorze zielonym.

W bieżącym tygodniu warto zwrócić uwagę na liczne odczyty makroekonomiczne m.in. na dynamikę produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach oraz w Stanach. W Eurolandzie odbędą się odczyty wskaźnika HICP oraz tempa wzrostu PKB w 1Q 2018 r. W Polsce w centrum uwagi znajdą się dane na temat inflacji oraz obrady RPP. Inwestorzy skupią się także na wynikach finansowych spółek za pierwszy kwartał 2018 r. Sprawozdania finansowe zostaną zaprezentowane m.in. przez PGE, CCC, KGHM, PZU, LPP, JSW, Play, czy też Dino Polska.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Po długim weekendzie majowym indeks największych polskich spółek został wyraźnie zdominowany przez popyt. Co więcej, siła byków została potwierdzona przez wysoki poziom obrotów. W efekcie WIG20 przełamał opór na poziomie 2300 pkt i zakończył piątkowe notowania na poziomie 2329 pkt. Korekta najprawdopodobniej dobiegła końca, a rynek wydaje się odbijać od lokalnego dna. Powrót do trendu wzrostowego wymaga jednak przełamania najbliższych oporów na poziomie 2345 pkt i 2400 pkt. Neutralna, choć zwyżkująca wartość oscylatora RSI buduje przestrzeń do dalszych wzrostów indeksu blue chips.



Wykres 2. PlayWay w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na spółkę tygodnia wybraliśmy PlayWay. W skali całego tygodnia kurs akcji producenta i wydawcy gier komputerowych i mobilnych wzrósł o 33,6%. W rezultacie cena akcji nie tylko odrobiła ostatnie straty, ale również ustanowiła nowy historyczny szczyt na poziomie 151 PLN. Ponadto, na uwagę zasługuje dynamiczny wzrost poziomu obrotów. Trend wzrostowy pozostaje niezagrożony, niemniej po tak dynamicznych wzrostach oczekiwania dotyczące realizacji części zysków przez inwestorów nie wydają się być bezzasadne, zwłaszcza że oscylatory techniczne sygnalizują wykupienie rynku. Z drugiej strony, poprawa sentymentu wokół całej branży oraz bardzo dobre fundamenty spółki mogą podtrzymać dynamiczne wzrosty.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry