21-02-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 14 lutego 2022 r.

Podsumowanie tygodnia


Za nami zmienny nastrojowo tydzień, z zakończeniem jednak bardzo słabym dla giełdowych byków. Przeważyły dwa czynniki, z czego jeden wydaje się długoterminowo większym zagrożeniem. Mowa tutaj o dalej rosnącej presji inflacyjnej w USA – inflacja CPI w styczniu były najwyższa od 4 dekad i wyniosła 7,5% r/r wobec oczekiwanego wzrostu do 7,3%. Uruchomiło to lawinę w postaci rewizji założeniem dotyczących szybkości i ilości podwyżek stóp w USA, a tym samym doprowadziło do wyprzedaży na Wall Street, ciągnąc za sobą resztę rynków. Drugim czynnikiem, który dolał oliwy do ognia była geopolityka, a konkretniej doniesienia z Białego Domu o widocznych oznakach eskalacji ze strony Rosji i że do inwazji może dojść jeszcze przed zakończeniem Igrzysk Olimpijskich. Efektem tego była mocna wyprzedaż w piątek, która dotknęła głównie USA z racji różnicy godzin. S&P500 stracił 1,82%, a NASDAQ 2,2%, Spadki w Europie były mniejszej skali, ale nadrabiane jest to w poniedziałek.

Podobnie sytuacja ma się z Polską – warszawska giełda mocno traci w poniedziałek, ale za to zeszły tydzień udało się nawet zamknąć na plusie, ze wzrostem WIG-u o 0,73%. Jest to jednak dosyć złudny obraz, bo wzrost ten jest zasługą tylko dobrego zachowania WIG20, który aprecjonował o 1,3%. Spółki małej i średnie już spadały, a więc szerokość rynku potwierdzała raczej rynek niedźwiedzia. Odreagowaniu na dużych spółkach sprzyjało dobre zachowanie JSW po korzystnej rekomendacji oraz wzrost KGHM-u o prawie 10%, wreszcie dyskontującego wysoką cenę miedzi. Zdołowana energetyka i sektor paliwowy też odbiły. Na plotkach o podwyżkach cennika usług rósł defensywny Orange. Natomiast w obawie o płynność i marże dalej taniało CCC, spadając o prawie 6%. Także dalsza przecena była udziałem akcji Dino (-6,8%) w obawie, że podwyżki stóp zahamują konsumpcję, natomiast wysoka inflacja producencka uderzy w marżowość. Tymczasem Dino cały czas wyceniane jest z dużą premią do konkurencji właśnie dzięki nadzwyczaj wysokiej marży i tempie ekspansji.

W tym tygodniu danych makro będzie już całkiem sporo, a do tego jeszcze rynek czeka na rezultaty dzisiejszego nadzwyczajnego zamkniętego posiedzenia FOMC. Presja inflacyjna każe nakazywać spojrzenie w kierunku podwyżek stóp, z drugiej strony awersja geopolityczna i fakt, że na takich specjalnych posiedzeniach Fed nigdy stóp nie podwyższał działają w drugą stronę. Z danych makro zaś mamy inflację PPI z USA, indeks NY Empire State, a przede wszystkim środowe dane o dynamice sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Do tego jest jeszcze przewidzianych sporo publicznych wystąpień Z kolei ze strefy euro ważny będzie finalny odczyt dynamiki PKB za IV kw., a z Niemiec indeks ZEW. Z krajowego podwórka GUS poda dynamikę produkcji przemysłowej za styczeń oraz szacunek PKB za IV kw. i finalny odczyt inflacji CPI.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry