20-02-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 13 lutego 2023 r.

Podsumowanie tygodnia


Po mocnym początku roku giełdy ewidentnie złapały lekką zadyszkę i zaliczyły korektę, czego emanacją były wyniki indeksów w zeszłym tygodniu. Na ten moment problem z obraniem kierunku polega na tym, że z jednej strony przemówienie prezesa Fed mogło zostać odebrane gołębio, mówił bowiem o procesie dezinflacji, ale za to kolejne wypowiedzi członków FOMC miały już jastrzębie zabarwienie, a rynek czeka na jakieś twardsze dane. Dostanie jest w tym tygodniu i może potwierdzi się, czy zeszły tydzień był tylko korektą w aprecjacji indeksów, a obraz gospodarki jest takie, że możliwe jest miękkie lądowanie bez recesji, a za to z postępującą dezinflacją czy jednak Fed będzie musiał zrealizować to, co zapowiedział, a czego nie wycenia już rynek, czyli podwyżki stóp ponad poziom 5%.

Korekta na Wall Street dotyczyła przede wszystkim spółek technologicznych – indeks NASDAQ spadł o 2,5%, a S&P500 tylko o 1,4%. Tego rzędu korekta dominowała też w indeksach zachodnioeuropejskich giełd, ale jednak w Warszawie inwestorzy bardziej przestraszyli się jastrzębich wypowiedzi członków FOMC. O tym, że cykl podwyżek stóp w Polsce nie został oficjalnie zakończony świadomość mieli i konferencja prezesa NBP w tym temacie specjalnie ich nie zmartwiła. Niemniej, WIG20 doświadczył sporego odpływu kapitału i spadł o 3%. Na minimalnym plusie tydzień zakończył tylko Orlen. Najbardziej, bo o 10%, spadły walory CCC po rozczarowujących wynikach finansowych, ciągnąc za sobą w dół LPP. Z poziomów bliskich maksimom korektę o prawie 6% zaliczyły akcje Dino. Podobny spadek zaliczyły akcje Allegro po informacji o spadku liczby użytkowników w styczniu. mWIG40 zachował się dużo lepiej i spadł tylko o 1% korzystając z szału zakupowego na spółki mogące skorzystać na rozwoju AI, jak Livechat czy Datawalk. Indeks sWIG80 grupujący małe spółki spadł o 1,1%. Deprecjacja indeksu WIG wyniosła 2,4%.

W tym tygodniu sporo powinno wyjaśnić się w odniesieniu do oceny przyszłych i przeszłych działań Fed. Publikowane będą, i to już jutro, dane o inflacji CPI za styczeń z USA, które pokażą jaki jest efekt podwyżek stóp w USA i czy proces dezinflacji ma szanse przebiegać szybciej od bazowego założenia. W dalszej części tygodnia także nie będzie nudno, a królować będą publikacje ze Stanów – dynamika produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, indeksy NY Empire State czy cen nieruchomości NAHB, a także inflacja PPI. Z Polski GUS poda szacunek dynamiki PKB za IV kw. oraz finalne dane o inflacji konsumenckiej za styczeń.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry