13-11-2017
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 13 listopada 2017 r.
Podsumowanie
Miniony tydzień na rynkach akcji był jednym z najgorszych w ostatnich miesiącach. Globalne parkiety, zwłaszcza te europejskie, zostały wyraźnie zdominowane przez kolor czerwony. W skali całego tygodnia niemiecki DAX stracił 2,6%, francuski CAC40 skurczył się o 2,5%, a brytyjski FTSE250 zniżkował o 2,2%. Na Wall Street skala spadków miała znacznie mniejszą skalę – DJI stracił 0,5%, natomiast S&P500 i NASDAQ osunęły się o 0,2%. Dominacja niedźwiedzi to nic innego jak długo niewidziana korekta, która dodatkowo została wzmocniona przez niezgodne z oczekiwaniami rynku założenia reformy podatkowej przedstawione przez amerykański senat. Te zakładają, że obniżka podatku CIT miałaby nastąpić dopiero w 2019 r., a nie jak proponował Biały Dom - w 2018 r. Odroczenie w czasie flagowej obietnicy wyborczej obecnego prezydenta USA może uderzyć w globalne nastroje rynkowe oraz może niekorzystnie wpłynąć na wycenę dolara. W centrum uwagi rynku znalazła się również podróż Donalda Trumpa po Azji. Niemniej ta de facto nie wpłynęła na rynki finansowe, choć jej znaczenie polityczne było niewątpliwie wysokie.
Niedźwiedzi sentyment zdominował także polski rynek kapitałowy. W ubiegłym tygodniu WIG20 stracił 1,5%, mWIG40 0,3%, a sWIG80 2,6%. Inwestorzy tym razem skupili się na licznych publikacjach sprawozdań finansowych za trzeci kwartał spółek notowanych na GPW. Z całą pewnością rozczarowały zdecydowanie niższe od prognoz wyniki Eurocash oraz PCC Rokita, co też znalazło swoje odzwierciedlenie w znaczącej przecenie akcji tych podmiotów. Mizernie wypadł również sektor energetyczny. Słabe wyniki finansowe zostały przedstawione zarówno przed PGE, Tauron, jak i Energę. Tym niemniej solidnymi zyskami pochwaliła się spółka Benefit Systems, która w naszej opinii zasłużyła na miano spółki tygodnia. Bardzo negatywnie wyróżniły się akcje LiveChat. Informacja dotycząca pojawienia się nowego konkurenta (Facebook) spowodowała, że w skali tygodnia wycena rynkowa polskiej spółki informatycznej spadła o blisko 19%. Warto dodać, że w ubiegłym tygodniu na rynku głównym zadebiutowała spółka Venture Inc (dotychczasowo notowana na NewConnect) – to jedenasty debiut w tym roku. Na uwagę zasługuje także posiedzenie RPP. Rada pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Co więcej, Adam Glapiński ponownie podkreślił, że polityka stabilizacji stóp procentowych powinna trwać do końca 2018 r.
W bieżącym tygodniu inwestorzy skupią się przede wszystkim na licznych odczytach danych makroekonomicznych ze Stanów, z Eurolandu oraz Chin. W Polsce w centrum uwagi rynku znajdą się publikacje październikowego wskaźnika CPI oraz dynamiki PKB w trzecim kwartale. W tym tygodniu wyniki finansowe za trzeci kwartał opublikują m.in. PKO BP, PGNiG, CCC, KGHM, Ursus, PZU, czy też JSW.
Analiza techniczna
Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq
Blue chipy z całą pewnością nie zaliczą ubiegłego tygodnia do udanych. Po dynamicznych wzrostach w pierwszej części tygodnia indeks największych polskich spółek odbił się od górnego ograniczenia konsolidacji w okolicy 2560 pkt. Kolejna nieudana próba przełamania niniejszego oporu okazała się być sygnałem do znaczących spadków. W rezultacie WIG20 zakończył piątkowe notowania na poziomie 2457 pkt i tym samym pozostał w układzie horyzontalnym. To oznacza, że w najbliższym czasie rynek najprawdopodobniej będzie kontynuował ruchy w kierunku południowym – dolne ograniczenie trendu bocznego znajduje się na poziomie 2420 pkt.
Wykres 2. Benefit Systems w interwale dziennym. Źródło: Stooq
Na spółkę tygodnia wybraliśmy Benefit Systems. W skali ostatnich pięciu dni sesyjnych walory tego podmiotu podrożały o 9,8%, wyraźnie wyróżniając się na tle czerwonego rynku. Kurs odbił się od lokalnego dołka na poziomie 920 PLN i zmierza w kierunku historycznego szczytu na poziomie 1175 PLN. Przełamanie tego oporu będzie najprawdopodobniej sygnałem do rozpoczęcia nowej fali wzrostów. Jednak warto zwrócić uwagę, że oscylator RSI znajduje się w obszarze wykupienia, co oznacza, że przed potencjalnym testem powyższej bariery należy oczekiwać realizacji zysków przez część rynku.
Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.
do pobrania: